Ecco pudser Ombudsmanden på Skat

Skokoncernen Ecco beder Ombudsmanden undersøge Skat. Det sker, efter at Ecco har fået skattesmæk i millionklassen

Ecco mener, at Skat har handlet »urimeligt«, »moralsk forkert« og anvendt »trusler«. Fold sammen
Læs mere
Foto: Claus Fisker
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Skats metoder havner nu på ombudsmandens bord.

Det er skokoncernen Ecco, som ikke vil finde sig i Skats behandling. Derfor har ledelsen besluttet sig for at indgive en officiel klage til Folketingets Ombudsmand.

»Vi vil nu klage til ombudsmanden over den behandling, som Ecco har fået,« siger Karsten Borch, næstformand i Ecco til Berlingske Business.

Parterne er i dag i åbent slagsmål om en skatteregning i millionklassen. Skat mener, at Ecco har bogført 82 mio. kroner for lidt i Danmark i sit 2005-regnskab og derved ulovligt omgået det danske skattevæsen i en sag om såkaldt "transfer-pricing". Ecco fortæller, at man har bogført indtægterne i Indonesien og Thailand, hvor Ecco også har aktiviteter, helt efter bogen.

Ecco tog sagen til Landskatteretten og tabte den forleden. Men dette har ikke fået Ecco til at stoppe kampen. Tværtimod lancerer koncernen i dag et skarpt angreb på Skat.

»Vi har brugt enorme mængder tid på sagen, og vi mener ikke, at vi har fået en fair behandling,« siger Karsten Borch og tilføjer:

»For Ecco er sagen principiel.«

Berlingske arbejder på at få en kommentar fra Skat.