Samuelsen på besøg i Mellemøsten: »Vi skal holde fast i to-statsløsningen«

Få dage inden USAs præsident Donald Trump ankommer til Israel, besøger udenrigsminister Anders Samuelsen Israel og Det Palæstinensiske Selvstyre.

Danmarks udenrigsminister mødte onsdag eftermiddag Israels forsvarsminister Avigdor Lieberman i Jerusalem. Fold sammen
Læs mere
Foto: Yossi Zwecker
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

JERUSALEM: Danmarks udenrigsminister Anders Samuelsen er landet midt i en intens diplomatisk uge i Jerusalem og Ramallah.

I begyndelsen af næste uge ankommer den amerikanske præsident Donald Trump, og ingen af parterne aner hvilke planer han har med i bagagen. Og det skaber diplomatisk nervøsitet i begge lejre.

Men fokus er tilbage på den mangeårige konflikt mellem Israel og palæstinenserne. Og ikke mindst på fredsprocessen og mulige løsningsmodeller.
Donald Trump sagde efter et tidligere møde med Israels premierminister Benjamin Netanyahu i Washington, at han er villig til at støtte den løsning parterne foretrækker. Hermed åbnede han op for ideen om at skrotte to-statsløsningen, altså oprettelsen af en selvstændig palæstinensisk stat ved siden af Israel.

Men som repræsentant for Danmark og i overensstemmelse med EUs politik i området, ser Anders Samuelsen ikke noget alternativ til den to-statsløsning, der har været på forhandlingsbordet i en årrække.

»Vi støtter to-statsløsningen stærkt, og det vil vi blive ved med,« siger Anders Samuelsen.

Den danske udenrigsminister tror ikke, at Donald Trump vil skrotte to-statsløsningen til fordel for en alternativ løsningsmodel. Det er hans analyse efter en række møder med USAs udenrigsminister Rex Tillerson.

»Vi har at gøre med en præsident som efter min mening lytter mere til de folk han har omkring sig, end mange går og tror. Jeg tror derfor stadig det er to-statsløsningen, der er det bedste bud på en fredelig fremtid mellem parterne,« siger han.

Anders Samuelsen gjorde det onsdag aften klart overfor Benjamin Netanyahu - på samme måde som talrige danske udenrigsministre har gjort det klart overfor adskillige israelske premierministre - at Danmark er uenig i Israels fortsatte udvidelse af bosættelser på Vestbredden.

Men Anders Samuelsen møder også selv kritik fra den israelske premierminister. Under mødet mellem de to bragte Benjamin Netanyahu emnet om Danmarks finansielle støtte til en række palæstinensiske grupper op.

En række israelske organisationer, blandt dem NGO-Monitor, kritiserer Danmark og andre EU-lande for at give støtte til palæstinensiske organisationer, der promoverer ideen om boykot af Israel og en et-statsløsning i stedet for en to-statsløsning. Altså ideer, der står i skarp kontrast til den løsningsmodel donorerne selv promoverer.
»Støtten til disse organisationer vil løbende blive evalueret. Hvis noget bliver for broget i forhold til vi kan forsvare, så må vi tage det op til genovervejelse,« siger Anders Samuelsen. Han understreger dog, at fokus ikke vil være på holdninger, men i stedet på den institutionsopbygning som de palæstinensiske organisationer er en del af.

I løbet af torsdag skal Anders Samuelsen møde den palæstinensiske premierminister Rami Hamdallah i Ramallah. Her skal udenrigsministeren underskrive en partnerskabsaftale om fortsat dansk støtte til allerede eksisterende palæstinensiske projekter og organisationer.

I en pressemeddelelse kalder NGO-Monitor den danske støtte for “alarmerende”
»Den danske udenrigsministers beslutning om at gøre partnerskabsaftalen til en af sine prioriteringer under besøget, er alarmerende. Folketinget bør debattere om danske skatteyderes penge skal gå til organisationer, der opildner til vold, glorificerer terror og promoverer antisemitisme og boykot,« siger direktør Olga Deutsch i en pressemeddelelse.

Det er Anders Samuelsens første besøg i Israel og Selvstyret som udenrigsminister. Han definerer først og fremmest det mindre end 48 timer lange besøget som “et inspirationsbesøg,” hvor han også møder repræsentanter fra den israelske innovationsbranche.

Under besøget i Ramallah vil Anders Samuelsen også blive briefet om de israelske bosættelser på Vestbredden.