Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Det skriver dagbladet Børsen.
Tika Holding er kontrolleret af familien Nielsen og er moderselskab for Nowaco, der omsætter for 1,5 mia. kr. på global handel med fødevarer. Salget af Nowaco Baltic har ifølge Preben K. Nielsen indbragt et større tocifret millionbeløb.
- Økonomisk var det aldrig noget guldæg, men vi fik en god pris, lyder det fra Preben K. Nielsen, der er bestyrelsesformand i selskabet.
Hvad pengene fra salget af Nowaco Baltic skal bruges til, er stadig uvist.
- Nu har vi fået de fleste af pengene som en likviditetsindsprøjtning, men vi er rimeligt likvide i forvejen. Vi har lidt investeringer i ejendomme, og det fortsætter vi jo nok med, siger Preben K. Nielsen til dagbladet Børsen.
Den yngste datter Katja Nowak Nielsen har sammen med sin mand opbygget Nowaco Baltic, men sidder i dag som eksportleder i Nowaco A/S med Afrika som speciale. Hendes mand bliver efter aftale et stykke tid i den frasolgte virksomhed.