Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Et grundlovsforhør af en mand og kvinde i sagen om masseslagsmålet i Asnæs, der lørdag førte til, at en 33-årig mand blev knivdræbt, er afsluttet søndag eftermiddag. Det skriver bt.dk.
En 28-årig mand fra lokalområdet er blevet varetægtsfængslet til den 14. oktober. Han er sigtet for grov vold mod en 38-årig mand, som var én de to, som blev ramt af knivstik under et masseslagsmål i Asnæs natten til lørdag. Samtidig er en 19-årig kvinde fra lokalområdet blevet løsladt, efter de begge afgav forklaring ved et grundlovsforhør søndag eftermiddag.
I en pressemeddelelse fra Midt- og Vestjyllands politi står der, at begge erkender at have været til stede under et masseslagsmål foran Café Germo i Asnæs lørdag kl. 01.46. Et voldsomt slagsmål, der medførte, at to mænd blev stukket, hvoraf den ene - en 33-årig mand - blev dræbt af sine kvæstelser. Under grundlovsforhøret erkendte den 28-årige mand ligeledes at have deltaget i slagsmålet, hvor han nu er sigtet for grov vold mod den 38-årige mand, der blev stukket i ryggen.
Politiet mangler derfor stadig gerningsmanden, der slog den 33-årige mand ihjel.
»Vi leder stadig efter den person, der har stukket ham ihjel. Vi har ikke nogen anholdte i den forbindelse,« forklarer politikommissær Ove Pedersen til bt.dk.
Politiet anholdt lørdag eftermiddag tre personer i sagen. Udover de to fra grundlovsforhøret var en 26-årig mand fra København blandt de anholdte. Han blev dog løsladt, da politiet efter afhøringerne vurderede, at han ikke skulle i grundlovsforhør.