Mand sigtet for grov vold i sag om knivdrab i Asnæs

Politiet leder stadig efter den gerningsmand, der natten til lørdag dræbte en 33-årig mand under en bytur i Asnæs.

Der er lagt blomster foran Cafe Germo i Asnæs, hvor en 33-årig mand natten til lørdag blev stukket ihjel med en kniv. Foto fra Sn.dk Fold sammen
Læs mere
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Et grundlovsforhør af en mand og kvinde i sagen om masseslagsmålet i Asnæs, der lørdag førte til, at en 33-årig mand blev knivdræbt, er afsluttet søndag eftermiddag. Det skriver bt.dk.

En 28-årig mand fra lokalområdet er blevet varetægtsfængslet til den 14. oktober. Han er sigtet for grov vold mod en 38-årig mand, som var én de to, som blev ramt af knivstik under et masseslagsmål i Asnæs natten til lørdag. Samtidig er en 19-årig kvinde fra lokalområdet blevet løsladt, efter de begge afgav forklaring ved et grundlovsforhør søndag eftermiddag.

I en pressemeddelelse fra Midt- og Vestjyllands politi står der, at begge erkender at have været til stede under et masseslagsmål foran Café Germo i Asnæs lørdag kl. 01.46. Et voldsomt slagsmål, der medførte, at to mænd blev stukket, hvoraf den ene - en 33-årig mand - blev dræbt af sine kvæstelser. Under grundlovsforhøret erkendte den 28-årige mand ligeledes at have deltaget i slagsmålet, hvor han nu er sigtet for grov vold mod den 38-årige mand, der blev stukket i ryggen.

Politiet mangler derfor stadig gerningsmanden, der slog den 33-årige mand ihjel.

»Vi leder stadig efter den person, der har stukket ham ihjel. Vi har ikke nogen anholdte i den forbindelse,« forklarer politikommissær Ove Pedersen til bt.dk.

Politiet anholdt lørdag eftermiddag tre personer i sagen. Udover de to fra grundlovsforhøret var en 26-årig mand fra København blandt de anholdte. Han blev dog løsladt, da politiet efter afhøringerne vurderede, at han ikke skulle i grundlovsforhør.