Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
EU-topmødet i Bruxelles er fredag aften enedes om den aftale, der skal danne grundlag for en britisk folkeafstemning om, hvorvidt Storbritannien skal blive i EU eller melde sig ud.
Hvis de britiske vælgere ved en folkeafstemning - formentlig 23. juni i år - stemmer ja til aftalen, bliver der blandt andet indført en række begrænsninger på andre EU-borgeres adgang til britiske velfærdsydelser, ligesom det bliver gjort klart, at Storbritannien ikke er forpligtet af EU-målsætningen om løbende at udvide EU-samarbejdet.
Ligesom Danmark har Storbritannien allerede en række særforhold i sit EU-medlemskab:
* Ikke med i euroen.
* Ikke med i Schengen.
* Tilvalgsordning på retsområdet.
* Præcisering af, hvordan charteret for grundlæggende rettigheder spiller sammen med national britisk lovgivning, hvilket indebærer en begrænsning i europæiske domstoles adgang til at dømme i sager, der relaterer sig til charteret.
* Rabat på medlemskontingentet til EU.
/ritzau/