SAS kan sammen med en stribe andre europæiske luftfartsselskaber risikere en bøde på 800 mio. euro i en gammel EU-sag.
EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, kigger ifølge Bloomberg News igen på en sag om kartelvirksomhed med adskillige år på bagen.
Ifølge Bloomberg News' kilder er der forsøgt at lave et forlig med de i alt 11 flyselskaber, men parterne er ikke nået til enighed.
Sagen stammer tilbage fra 2010, hvor EU-Kommissionen vurderede, at flyselskaberne havde koordineret priser på fragtservices i Europa gennem seks år og pålagde bøder på cirka 800 mio. euro.
Afgørelsen blev indbragt til EU-Domstolen, som i 2015 valgte at give flyselskaberne medhold.
Årsagen var, at kommissionens afgørelse på en række punkter var selvmodsigende, og at den gik alt for vidt i forhold til de beviser, der rent faktisk var fundet.
Ifølge Bloomberg News gør flere af disse argumenter sig fortsat gældende, og sagen kan risikere at trække ud i flere år, hvis den skal igen skal en tur gennem retssystemet.
SAS' andel af bøden lød på 70,2 mio. euro - svarende til cirka 500 mio. kr. Den største bøde blev tildelt Air France-KLM på 310 mio. euro, mens IAG - der blandt andet ejer British Airways - fik en bøde på 104 mio. euro.
Efter kendelsen i 2015 valgte SAS at indtægtsføre de 70,2 mio. euro i andet kvartal 2015/2016, da de tidligere var blevet sat af til eventuel betaling.
På daværende tidspunkt lød det dog også, at muligheden for en ny afgørelse fra EU-Kommissionen var tilstede.
SAS oplyser, at det efter den oprindelige afgørelse i 2010 sammen med flere af de øvrige flyselskaber i sagen er blevet mødt af krav i en række civile søgsmål i Storbritannien, Holland og Norge.
»SAS er i øjeblikket ved at vurdere konsekvensen af enhver ny afgørelse fra EU-Kommissionen. SAS bestrider sit ansvar i alle disse sager.«
»Ufordelagtige afgørelser i disse sager kan have en betydelig negativ finansiel effekt for SAS«, skriver flyselskabet i en skriftlig kommentar.