Kina evakuerer en halv million mennesker

Kina sætter hæren ind for at hjælpe ofre for store oversvømmelser, der har tvunget en halv million på flugt.

Kinesiske politisoldater kæmper en umulig kamp mod mudder i en by  i Jiangxi. Fold sammen
Læs mere
Foto: HU GUOLIN
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

550.000 kinesere er inden for de seneste dage evakueret fra deres hjem i syv provinser i det sydlige og centrale Kina efter voldsomme regnskyl og efterfølgende oversvømmelser.

Fredag satte den kinesiske regering hæren ind for at hjælpe de mange ofre for regnen, der har medført store materielle ødelæggelser.

Jordskred har ødelagt hele landsbyer, marker står under vand og veje og jernbaner er ødelagte. Desuden er vand- og elforsyningen afbrudt mange steder.

Regnen har ramt flere områder, der indtil for godt en uge siden var ramt af den værste tørke i mands minde.

Mindst 120 personer er druknet eller omkommet på grund af jordskred, siden uvejret slog til første gang 4. juni.

Værst er situationen tilsyneladende i provinsen Jiangxi, hvor 120.000 mennesker er evakueret fra lavt liggende områder inden for bare tre dage.

Fredag er soldaterne i gang med at forstærke diger og dæmninger, der er i fare for at bryde sammen, da vandstanden er rekordhøj mange steder.

I provinsen Zhejiang er oversvømmelserne de mest omfattende i 60 år. Sent torsdag brød tre dæmninger sammen langs floden Qianting og ødelagde 21 landsbyer.

Meteorologer advarer om, at nye regnskyl er på vej, og at situationen i de allerede ramte områder sandsynligvis bliver forværret.

/ritzau/Reuters