Godmorgen! Politiet har foreløbig efterforsket Nordea i syv år uden resultat, men hemmelige dokumenter får eksperter til at spå om en kæmpe bøde. Men først dagens andre vigtige overskrifter.

Tophistorier 

  1. Nu viser rapporter, at Region Hovedstaden har vidst, at der var store problemer med svamp på Rigshospitalet uden at fjerne kilden til problemet.

  2. Tyske landmænd er på ingen måde tilfredse med regeringens beslutning om at skære i budgettet og har flere gange lammet trafikken med protester. Nu truer de med at spærre adgangsvejene til Danmark.

  3. Hovedstadens kommuner sparer og hæver skatten: Alligevel giver de topchefer millioner af kroner, når de fyrer dem.

  4. Inger Støjberg har sagt, at hun går ind for storstilede grønne mål. Nu efterlyser flere partier konkrete løsninger.

  5. Klar til afgang. Næsten. Nu sættes der starttid for hovedstadens nye metrolinje.

Dagens vigtige: Syv år gamle og hemmelige dokumenter får eksperter til at spå om kæmpebøde til Nordea

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Danske Bank fik samlet en rekordstor bøde på 15,3 milliarder kroner i 2022 fra blandt andet Danmark og USA. 

Nu taler meget for, at en stor bøde også er på vej i Nordeas retning.

Det siger en række af eksperter, Berlingske har talt med, efter at have gennemgået fortroligt materiale fra Finanstilsynets inspektioner i Nordeas danske afdeling.

Her kan man læse om mystiske russiske kunder med millionbetalinger fra lyssky selskaber i fjerne skattely, samarbejdspartnere i udemokratiske stater med terrorbevægelser eller udbredt korruption og hundredtusindvis af advarsler om hvidvask og terrorfinansiering, der bevidst blev ignoreret.

I alt er der seks kritikpunkter i materialet, der peger i retning af nogle af den danske finansverdens absolutte topprofiler anno 2024.

»Jeg har aldrig set noget lignende. Det her er nogle af de mest alvorlige kritikpunkter, jeg har set,« siger Jakob Dedenroth Bernhoft, ekspert i hvidvask og indehaver af konsulentfirmaet Revisorjura, mens Kalle Johannes Rose, lektor og forsker i hvidvask ved CBS, mener, at »der må have været tale om betydelige brud på hvidvaskloven, siden Finanstilsynet var nødt til at politianmelde banken«.

For det danske finanstilsyn fandt gang på gang klare brud på hvidvaskloven, da de inspicerede Nordea i 2015 og 2016. 

Problemerne var så mange, så konkrete og så alvorlige, at det ifølge Finanstilsynet var »åbenlyst«, at Nordea Danmark i »en årrække kan være blevet misbrugt til hvidvask eller terrorfinansiering«, fremgår det af materialet.

Men på trods af en politianmeldelse er der i dag, syv år senere, endnu ikke sket noget i sagen. NSK, som omfatter det tidligere Bagmandspolitiet, oplyser til Berlingske, at man fortsat er i gang med at efterforske sagen.

Fik du læst?

  • Sundhed | I ét år levede den norske biokemiker Hanne S. Finstad efter ti principper, der skulle kunne stoppe aldring. Med enkelte greb kan du selv bruge hendes erfaringer.

  • Skimmelsvamp | Syv børn har fået infektioner med alvorligt farlig skimmelsvamp, efter at de er blevet behandlet på Rigshospitalet. Blandt dem var Julius, der kæmpede for livet. Rigshospitalet har ændret procedure, men afviser at have begået fejl.

  • Satire | Det er nu engang en smagssag, hvad man synes er sjovt. Men Berlingskes politiske kommentator, Bent Winther har fået nok af det, han kalder »standupråberi«, som »forsømmer at udfordre de politisk korrekte sandheder«.

Lige nu: Landmænd vil lamme Tyskland

Landmændene i Tyskland er rasende. De er vrede over den tyske regerings planlagte nedskæring i tilskud til landbrugsdiesel.

Fra i dag vil de forsøge at lamme dele af den tyske infrastruktur ved at spærre flere hovedveje.

Det ventes, at der næppe vil være nogen i Tyskland mandag, som ikke kommer til at mærke landmændenes oprør. Det skriver det tyske medie Bild.

Organisationen bag protesterne hævder, at de også vil forsøge at spærre alle adgangsveje mellem Hamburg og Danmark.

God dag!

Venlig hilsen

Ronja Pilgaard, journalist