Banker: Grækenland har langt igen

Nedskrivningen af den græske gæld var et stort skridt i den rigtige retning, men Grækenland er ikke i mål endnu.

Kampen står nu om det græske parlament (bygningen i baggrunden). Fold sammen
Læs mere
Foto: LOUISA GOULIAMAKI
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Det er ikke uden grund, hvis der lyder et kollektivt lettelsens suk over det Ægæiske Hav fredag morgen. Klokken 7 græsk tid kunne regeringen nemlig annoncere, at man er nået i mål med den største omlægning af statsgæld nogensinde.

"Det er en triumf. Stemningen er virkelig god. Deltagelsen bliver på 95,7 procent med aktiveringen af collective actions clauses (tvangsindløsning af obligatinerne, red.)," siger en af regeringens embedsmænd til den engelske avis The Guardian.Dermed er det en realitet, at Grækenlands statsgæld krymper med hele 100 milliarder. Men selvom det er et stort skridt i den rigtige retning, er der stadig langt igen for grækerne, lyder meldingen fra bankerne.

Grækenlands gældsnedskrivning er i hus

"Umiddelbart venter vi et lettelsens suk på de finansielle markeder - med stigende risikoappetit til følge - simpelthen fordi en kaotisk statsbankerot nu ser ud til at være undgået," skriver Nordeas euro-analytiker Anders Matzen i sin vurdering af aftalen.

Han ser dog også frem mod det næste problem for Grækenland. I april skal landet nemlig afholde parlamentsvalg, og de store partier, der i dag er en del af regeringskoalitionen anført af teknokraten Lucas Papademos, står til store vælgertæsk.

Omvendt ser partierne på fløjene ud til stor vælgerfremgang. Både partierne på højrefløjen og venstrefløjen har afvist at gennemføre yderligere spareplaner. De afviser dog også at samarbejde med hinanden, og derfor er der udsigt til et potentielt ustabilt græsk parlament i fremtiden.

Bankerne bider i det sure æble

"Anden forhindring er at få væksten tilbage til græsk økonomi. Først da er der en realistisk chance for at det vil lykkes at reducere gælden og dermed bane vejen for at private investorer igen vil være villige til at købe græske obligationer. Sådan et rosenrødt scenarie ligger stadig langt ude i fremtiden," lyder vurderingen fra Anders Matzen.

Grækenland er nu på femte år med recession i træk, og nye arbejdsløshedstal viste torsdag, at mere end hver femte græker er arbejdsløs. Blandt de unge er det mere end hver anden.

Med obligationsbyttet er vejen banet for den låneaftale på 130 milliarder euro, som EU, IMF og den græske regering indgik sidste år. Aftalen er endnu ikke implementeret, fordi en række krav skulle opfyldes først. 

Dystre udsigter for Grækenland selv efter hjælp

I første omgang var det, at alle de store græske partier blev enige om en spareplan, og herefter var den gældsnedskrivningen med bankerne, som nu er gennemført."Overordnet er det dog stadig også usikkert om gældsreduktionen vil være tilstrækkelig til at få Grækenland på fode igen. Så selv om en gældsombytningen fjerner noget af den umiddelbare fokus, så mener vi bestemt ikke, at det er det sidste vi kommer til at høre fra gældsproblemerne i Grækenland," lyder vurderingen fra Handelsbankens markoøkonom Jes Asmussen.