Danmark skal ikke være det nye Silicon Valley

Sammen med det øvrige Norden har Danmark alle muligheder for at blive et bedre alternativ til den nærmest sagnomspundne dal i Nordcalifornien. Hvis vi altså tør gå forrest med en ny dagsorden, der ikke er »move fast and break things«, men har grundlag i de nordiske værdier og demokratier.

Salesforce Tower står som et symbol på Silicon Valleys storhed i San Francisco og Bay Area. Længe har Norden og resten af verden forsøgt at blive eller konkurrere med Silicon Valley. Men Danmark og Norden skal i stedet skabe et nyt, mere etisk, alternativ, siger flere eksperter. Denys Nevozhai on Unsplash/Ritzau Scanpix

Silicon Valley er dalen, som algoritmer og ambitioner skabte. Her er alt, hvad en spirende virksomhed kan drømme om: kompetencer, kapital og karismatiske rollemodeller. Nordiske startups har i årevis søgt lykken her, som guldgraverne før data blev konge. Hvis du kan slå igennem her, kan du slå igennem anywhere, synes tanken at være, og initiativer står i kø for at brande sig som et nyt Silicon Valley.

Ni nye øer ud for København skal skabe »et internationalt »Silicon Valley« inden for grønne innovative løsninger.« Stockholm og Gøteborg har nu så modne startup-økosystemer, at de kan konkurrere med Silicon Valley, og i Finland har den årlige tech-event, »Slush«, formået at skabe så meget neonoplyst hype, at der har været tale om, det kunne være startskuddet til en finsk Silicon Valley.

Norden er unik

Nok skal vi lade os inspirere, men det er på tide at differentiere i stedet for at kopiere, mener Avnit Singh, CEO for iværksætterinitiativet TechBBQ, som i år tiltrak titusindvis af gæster fra verden over til København under hashtagget #thenordicway.

»Danmark og Norden skal ikke være »det nye Silicon Valley« eller »Viking Valley« eller nogle andre former for »Valley's«. Vi har brug for at kigge på, hvordan den måde, vores velfærdssamfund er indrettet på, skaber en kæmpe fordel for os,« siger Avnit Singh.

Norden er nemlig en unik region, når det handler om innovation og teknologi, på grund af vores værdier.

»Åbenhed, tillid, inklusion og evnen til at møde hinanden i øjenhøjde. Det er på tide, at vi i langt højere grad begynder at fokusere på disse værdier som styrker, der kan være med til at give os en global fordel,« siger han.

Norden er en af de regioner i verden, der skaber flest »unicorns«, private virksomheder værdisat til en milliard dollar, i forhold til BNP. Og ifølge rapporten Fra Startup til Scaleup, som TechBBQ og Vækstfonden præsenterede ved dette års topmøde i København, vokser det danske økosystem sig stadig stærkere dag for dag. Siden 2018 er de danske ventureinvesteringer fordoblet, og 2,7 milliarder euro er blevet investeret i samme periode som opkøbskapital i danske virksomheder.

»Det gør danske virksomheder til europæiske mestre i at tiltrække opkøbskapital målt i andel af BNP,« siger Avnit Singh.

Nordisk innovation med mening

Trods de gode tal kommer vi som region aldrig til at nå Kina og USA til sokkeholderne, når det kommer til spørgsmål om vækst og innovationskraft. Men fordi vi har samfund funderet i tillid, bæredygtighed og ansvarlighed over for andre end blot os selv, har Danmark og Norden gennem det seneste år oplevet stigende interesse fra impact investorer udefra – altså investorer, som sætter penge i private virksomheder, hvis forretningsmodel er centreret om at løse nogle af verdens store problemer.

De udenlandske investeringer er blandt andet drevet af stærke iværksættermiljøer og værdidrevne virksomheder, både nye og gamle, fortæller impact investor Søren Stig, der er managing partner for den danske gren af ventureforden Nordic Impact.

»Det er interessant, at efter man i mange år har kigget til Silicon Valley, så fornemmer jeg, at mange orienterer sig mod de nordiske lande. Også fra Bruxelles, hvor det vækker genklang, at for eksempel vores pensionskasser øremærker vores alle sammens opsparing i klima og miljø. Det er stærke signaler,« siger Søren Stig.

I slutningen af september øremærkede de danske pensionskassers brancheforening Forsikring & Pension 350 milliarder kroner til grønne investeringer frem mod 2030. Det svarer til ti procent af den samlede danske pensionsformue. I udkastet til den nye finanslov har regeringen afsat 2,1 milliarder kroner til nye, grønne prioriteringer. Ser man tilbage i tiden, er mange af de store virksomheder og organisationer i Danmark forankret i værdibaserede erhvervsdrivende fonde, som ejer de store virksomheder i Norden, for eksempel Velux, Novo Nordisk, Carlsberg og Real Dania.

»Vi skal differentiere os som nordisk region. Kan vi gøre det ud fra en styrkeposition, hvor vi har et højt niveau af tillid, en stærk historik om samarbejde mellem det private og det offentlige og rum til at diskutere moral, etik og fællesskab, så er det meget svært at konkurrere med, hvis du sidder i Shanghai eller Silicon Valley,« siger Søren Stig.

Ordentlighed som konkurrencefordel

For få uger siden var erhvervsminister Simon Kolleup (S) på besøg i Silicon Valley. Her sagde han til Berlingske, at det er fundamentalt for Danmarks konkurrenceevne, at vi formår at vise verden, på hvilke områder vi er eksperter: inden for viden og etik – og ordentlighed.

I Danmark har vores virksomheder en tradition for at engagere sig i samfundet og opføre sig ordentligt.

»I Danmark har vores virksomheder en tradition for at engagere sig i samfundet og opføre sig ordentligt. Der er en samfundskontrakt mellem virksomhederne og samfundet om at bidrage, som langt, langt de fleste respekterer. Det er et brand for dansk erhvervslivs dyder og arbejdsmåde,« siger han i et skriftligt svar til Berlingske efter hjemkomsten til Danmark og fortsætter:

»I Silicon Valley er det ikke på samme måde, men flere steder i USA er det ved at gå op for virksomhederne, at der er behov for denne samfundskontrakt – det man kan kalde New Capitalism, hvor virksomheder ikke kun tænker snævert på stockholders, men også bredere på stakeholders. At man også tænker på at bidrage til det omgivende samfund. Her tror jeg, vi kan være en stor inspiration.«

Har fokus på hele samfundet

Omtanke er det ord, Søren Juul Jørgensen bruger. Han er tidligere direktør for det danske innovationscenter i Silicon Valley og har nu stiftet egen virksomhed her. Sideløbende arbejder han på et dataetik-projekt som Research Fellow på Stanford i samarbejde med en række store banker verden over. Konkret ser han tre områder, hvor Norden kan gå forrest og endda lære Silicon Valley noget.

»Move fast and break things har haft sin storhedstid. Vi har set, hvordan Big Tech med militær præcision har brugt data og tech nærmest som et våben mod os selv, som Apples CEO, Tim Cook, har sagt det. Det har skabt en tillidskrise i forhold til tech. Norden og Europa kan noget med tillid og ansvarlig brug af data, som er vigtigt her,« siger han.

Derudover, siger Søren Juul Jørgensen, har vi en unik position i digitaliseringsdagsordenen. Qua vores demokratier og samfundsmodeller er vi gode til bredt og åbent at diskutere løsninger i alle de dagsordener, som han kalder »Future of«: uddannelse, arbejdsmarked, samfund.

Og sidst, men ikke mindst i disse dage, er vi med i front på lighed og bæredygtighed, som er kerneelementer i denne sammenhæng. Norden har et større fokus på de samfundsmæssige konsekvenser ved innovation, hvor vi er rundet af en tankegang med omtanke for hele samfundet, siger Søren Juul Jørgensen.

»Vi har et super godt grundlag i vores traditioner, i vores omtanke og den ansvarlighed, der præger vores samfund og erhvervsliv. Bruger vi det grundlag og vores erfaringer og ydmygt tør tage nye læringer til os, så har Danmark rigtig gode muligheder for at være en vinder i digitaliseringen,« siger han.

Vi må ikke blive dovne af selvtillid

For nok kan vi lære Silicon Valley noget, men vi skal passe på, at vi ikke falder i samme fælde. At vores fremgang bliver en sovepude, advarer han.

»Vi tror nogle gange, at vi kan det hele, at vi har de bedste modeller og metoder. Men vi bliver også udfordret af den digitale udvikling. Vi skal huske at justere på vores tankegang og turde lære af andre. Gør vi det, kan vi blive et foregangsland på en lang række områder,« siger Søren Juul Jørgensen og fortsætter:

»Vi skal huske, at vi kan lære meget af Silicon Valley. Området er unikt i sin historie og sammensætning. Men vi skal ikke kopiere Silicon Valley. Vi skal bringe os i position til at bruge læringerne og lære af de fejl, der er begået her.«