»Han nulrer ikke folk mellem tæerne«

Jimmy Maymann kan fremstå kynisk, men hans evne til at gå benhårdt efter målet og tilpasse sig situationen har bragt ham til der, hvor han er, lyder det fra de to venner og tidligere forretningspartnere Morten Lund og Claus Moseholm.

Jimmy Maymann stryger helt til tops i en af de mest succesfulde globale internet-succeser. Som øverste chef for Huffington Post vil danskeren stå i spidsen for et af de få nyhedsmedier, der har knækket koden til at tjene penge på nyheder på internettet. Fold sammen
Læs mere
Foto: Scanpix
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Da IT-iværksætter Morten Lund i 1990erne fik penge af sin far til at starte sin første virksomhed var det på én betingelse: Hans bofælle fra lejligheden i Odense, Jimmy Maymann, skulle være chef.

Faren havde allerede ansat Maymann i sin virksomhed, og Morten Lund har også altid set ham som en ledertype med overskud.»Ved siden af fuldtidsstudiet arbejdede han i Nykredit og var bartender i weekenderne. Og så var han samtidig motionsfreak og spillede håndbold, så der var meget mere fart på end hos os andre. Jeg tror ikke, det kommer bag på nogen, der kender ham, at han er nået så langt, som han er,« siger Morten Lund.De to venner stiftede det digitale reklamebureau Neo Ideo som de i 2000 solgte til reklamevirksomheden Leo Burnett. På ét punkt var Jimmy Maymann ikke noget naturtalent ifølge Morten Lund: Han hadede at sælge.»Han var simpelthen nok for meget den administrative type,« siger Morten Lund.Morten Lund fortsatte efter Neo Ideo sit iværksætteri hos blandt andet Skype og Nyhedsavisen, som Jimmy Maymann en kort overgang også investerede i. Maymann fortsatte hos Leo Burnett. Her må han have indset, at han var nødt til at lære at blive sælger, mener Morten Lund.»Jeg så ham til en præsentation for Leo Burnett, og jeg kunne faktisk ikke kende ham. Han havde lært sig selv at være sådan en helt entertainer-agtig sælgertype. Det er ret typisk for ham, at det kan han også, hvis han skal,« siger han.Efter Leo Burnett blev han involveret i det nystartede videobranding-koncept GoViral startet af Balder Olrik og en anden af Odense-vennerne, Claus Moseholm. Han kalder det heller ikke overraskende, at han har gjort kometkarriere hos AOL og Huffington Post, efter de solgte GoViral til amerikanerne for en halv mia. kroner sidste år.

Robust mand

De to tidligere forretningspartnere kender den private Jimmy Maymann, som de betegner som et sympatisk familiemenneske. Som leder er de imidlertid også enige om, at han omvendt kan virke kynisk.

»Han passer på en eller anden måde måske ret godt til det amerikanske erhvervsliv. Han er en stor, robust mand, der er meget analytisk og kontant i sin måde at være på. Han er ikke typen, der nulrer sine medarbejdere mellem tæerne, men stiller krav, da han selv går benhårdt efter sine mål,« siger Claus Moseholm.