Da USAs præsident, Donald Trump, for et lille år siden aflyste sit besøg til Danmark, fordi han mente, at statsminister Mette Frederiksen (S) havde udtalt sig »ækelt«, da hun afviste hans tilbud om at købe Grønland, var det USAs udenrigsminister, Mike Pompeo, der i første omgang måtte slukke ilden.
I en telefonsamtale med udenrigsminister Jeppe Kofod (S) udtrykte Mike Pompeo »påskønnelse af Danmarks samarbejde« med USA som en nær amerikansk allieret. Bare hvis nogen var kommet i tvivl. Efterfølgende fik Trump og Frederiksen også talt ud.
Onsdag optræder Mike Pompeo på ny som brobygger til Det Hvide Hus, når han personligt kommer til Danmark, hvor han dels mødes med Mette Frederiksen på Marienborg, og dels har en arbejdsfrokost med Jeppe Kofod.
Møderne ses både i København og i Washington som en bekræftelse af det gode samarbejde mellem to nære allierede og som en understregning af, at begge lande er rykket videre efter sammenstødet og Trumps abrupte aflysning af sit besøg, der var planlagt til 2. september sidste år.

Kinesernes fremfærd
Mike Pompeo vil ifølge Berlingskes oplysninger under møderne fremhæve, at Danmark sender op til 285 militærpersoner til NATOs ikke-kamptræningsoperation i Irak sidst på året, hvor Danmark overtager ledelsen for missionen fra Canada, der træner irakiske sikkerhedsstyrker.
Men selve samtalerne forventes ellers mest at fokusere på Arktis, handel og Kina.
For hvis der er noget, som bekymrer Trumps administration, er det kinesernes fremfærd.
Ønsker vi, at Det Arktiske Hav omdannes til et nyt Sydkinesisk Hav, der er fyldt med militarisering og konkurrerende territoriale påstande?Mike Pompeo, USAs udenrigsminister
Det gælder såvel det kinesiske kommunistpartis dekret om at fratage borgerne i Hongkong demokratiske frihedsrettigheder, partiets brutale kampagne for at undertrykke kinesiske muslimer, partiets militarisering af Det Sydkinesiske Hav og opkøb af central infrastruktur, herunder havne, i Vesten.
Mike Pompeo sagde for nylig, at han allerede for årtier siden oplevede »tyranni på første hånd«, da han som ung soldat var udstationeret i Tyskland og patruljerede langs Jerntæppet til det tidligere Sovjetunionen. Og at han med Kinas ageren genkender undertrykkelsen.
Ifølge Pompeo fæstnede Vesten i mange år lid til, at det kinesiske kommunistparti ville ændre sig, da det åbnede op for gensidig samhandel og investeringer.
Kunstige øer
Men i dag står det ifølge Pompeo, der er tidligere CIA-direktør, klart, at Kina blot udnyttede Vestens åbenhed og velvilje over for et autoritært regime, som vi i Vesten i bund og grund godt vidste, var fjendtligt indstillet over for demokratiske værdier.
Kinas fremfærd er også en af grundene til, at USA øger sin indsats i Arktis, herunder Grønland, hvilket bliver et selvstændigt punkt under møderne i Danmark.

Da Mike Pompeo 6. maj sidste år holdt tale ved det årlige møde i Arktisk Råd i Finland, stod Kina også for skud.
»Ønsker vi, at Det Arktiske Hav omdannes til et nyt Sydkinesisk Hav, der er fyldt med militarisering og konkurrerende territoriale påstande?« advarede Pompeo.
Kina ligger i strid med sine nabolande om retten til Det Sydkinesiske Hav og har i det seneste år bygget flere kunstige øer med militærbaser, landingsbaner og havne i havet. Pompeo gjorde klart, at han frygter, det samme skulle ske i Arktis.
Da Pentagon forrige år fandt ud af, at kinesiske statsbanker var interesserede i at låne Grønland penge til byggeri af en lufthavn, kontaktede USAs daværende forsvarsminister, Jim Mattis, ifølge Wall Street Journal sin daværende danske kollega, Claus Hjort Frederiksen (V), for få ham til at blokere for det kinesiske lån, så løsningen kunne blive en finansiering fra Danmark.
Martimt støttepunkt
Danmark og USA har en fælles sikkerhedspolitisk interesse i at holde kineserne og russerne fra indflydelse i det arktiske, i takt med at den globale opvarmning får havisen og indlandsisen til at trække sig tilbage med stor hastighed, hvilket baner vej for nye sejlruter nord om Sibirien i stedet for den sydlige rute gennem Suez-kanalen.
USA åbnede for få uger siden en officiel repræsentation i Nuuk i Grønland – hvilket amerikanerne ikke har haft siden 1953 – med diplomaten Sung Choi i spidsen som konsul.

I forvejen har amerikanerne Thulebasen i det nordlige Grønland.
USA vil muligvis også gerne gøre Grønland til et baseområde for amerikanske flådefartøjer i fremtiden.
Den amerikanske ambassadør i Danmark, Carla Sands, har ifølge landsstyremedlemmet for udenrigsanliggender på Færøerne, Jenis av Rana, også sagt, at USA gerne vil bruge Færøerne som et maritimt støttepunkt for amerikanske skibe i Arktis.
På grund af Arktis er Grønlands landsstyremedlem for udenrigsanliggender, Steen Lynge, og Færøernes landsstyremedlem for udenrigsanliggender, Jenis av Rana, inviteret af Peter Kofod til at deltage i den del af mødet med Mike Pompeo, der handler om Arktis.
Michael Bjerre er Berlingskes korrespondent i USA