Søren Pind efter ministerrokade: »Herren giver. Herren tager«

Danmark fik i dag en ny regering og et nyt hold af ministre. Rokaden betød, at Venstres Søren Pind måtte forlade posten som justitsminister og i stedet træde til som uddannelses- og forskningsminister. På Facebook og Twitter reagerer Søren Pind på sit nye job.

Mandag d. 28. november 2016 præsenterede statsminister Lars Løkke Rasmussen sin nye regering for dronningen. Her efter var der overdrafelse af ministerier til de ministre. Her er det Søren Pind der overdrager Justitsministeriet til Søren Pape. Fold sammen
Læs mere
Foto: Bax Lindhardt
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Henover weekenden skulle der lægges en større, politisk kabale.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen og de to partiformænd for Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti, Anders Samuelsen og Søren Pape Poulsen, skulle nemlig blive enige om fordelingen af ministerposter i den nye trekløverregering.

Og i en sådan kabale er der både vindere og tabere.

For at få plads til de to nye regeringspartier måtte nogle Venstre-folk degraderes, og andre måtte helt vige pladsen som ministre.

Venstres Søren Pind er en af dem, der forlader en tung ministerpost og må »nøjes« med en anden. Søren Pinds post som justitsminister snupper Søren Pape Poulsen, og i stedet bliver Søren Pind ny uddannelses- og forskningsminister.

På Facebook og Twitter har Søren Pind det seneste døgn reageret på situationen i det politiske landskab.

»Herren giver. Herren tager. Herren være lovet. Godnat,« skrev Søren Pind søndag aften, hvilket kun gav mere liv til de mange minister-rygter, der allerede florerede blandt medierne.

Søndag aften erfarede TV2, at Søren Pape Poulsen ville vippe Søren Pind af pinden. Det frembragte et svar, men også endnu et spørgsmål: Hvad skal Søren Pind så lave?

Søren Pind har da også morgenen igennem moret sig over spekulationerne om hans nye job.

»Hvad Søren Pind i stedet skal lave som et af Lars Løkke Rasmussens stærkeste ministerkort er uvist«, skrev Ekstra Bladet i sin liveblog mandag morgen.

I samme ombæring blev Søren Pind kaldt for udenrigsminister. En post, som han aldrig har besiddet. Den fejl opfangede Twitter hurtigt, men Søren Pind tog det alligevel kun som en kompliment.

Til morgen luftede Venstre-politikeren så reaktionen på sin nye ministerpost.

»Fremtidsminister... det bliver spændende!,« skrev Søren Pind på Facebook og Twitter.

»Nu får jeg den der laudrupske frie rolle, og den kan jeg godt lide,« sagde Søren Pind, da han overdragede Justitsministeriet til Konservatives Søren Pape Poulsen.

Søren Pind lagde ikke skjul på, at han var ærgerlig over, at han ikke fik lov at fortsætte som justitsminister.

»Men justitsminister er en partilederpost, så når der er tre partiledere, vidste jeg da godt, at den var i spil,« sagde han.

På Twitter takker Søren Pind politiet og siger, at han vil savne dem.