Godeftermiddag og velkommen til torsdagens Business-update.
Vi skal blandt forbi priserne i IKEA og høre om en af Anders Holch Povlsens modekæde, der brager frem. Så er den danske vindmølleproducent Vestas ude med en overraskende melding.
Og til sidst er der kommet nye tal for, hvilket land der har verdens højeste skattetryk. Det kan man læse om sidst i updaten, men det skal dog her afsløres, at der er tale om et mindre land i den nordlige del af Europa.
Vestas med forbløffende melding: Stop den teknologiske udvikling
Højst usædvanligt opfordrer den danske vindmølleproducent Vestas til at indstille det teknologiske kapløb i industrien. Det skriver Børsen.
For den intense kamp om at lancere nye og større havvindmøller har gennem flere år udspillet sig blandt verdens største vindmølleproducenter. Men det har betydet, at hele industrien kæmper for overhovedet at tjene penge.
»Nu bliver vi nødt til at afmontere våbenkapløbet og fokusere på de mølletyper, der findes, og få dem industrialiseret,« siger Morten Buchgreitz, der er direktør for Vestas’ havvindforretning, til mediet.
Efter at Vestas i flere år havde haltet efter konkurrenterne Siemens Gamesa og GE på havvindmarkedet målt på udviklingstempo og møllestørrelse, lancerede selskabet for halvandet år siden en ny kæmpestor havvindmølle med en kapacitet på 15 megawatt.
Den nye havvindmølle, der enten matcher eller overgår størrelsen på de to konkurrenters, skal være klar til serieproduktion senest i starten af 2025. Planen er at holde fast i den mølleplatform så længe som overhovedet muligt.
Anders Holch Povlsens modekæde brager frem
Only Stores, der er et datterselskab under Bestseller-koncernen, vil åbne en lang række nye butikker efter en salgsvækst på 46 procent. Det sker i en tid med inflation og energikrise.
Det skriver Finans.
I alt skal der ombygges og åbnes 180 butikker det kommende år i en række lande rundt om i Europa. Samtidig bliver flere små og tabsgivende butikker lukket, mens der også kommer flere store megabutikker med dansk tøj til.
Sådan lyder strategien for modemærket Only, der melder om hastig samt fortsat vækst i tøjsalget og indtjeningen. Det selv gennem de seneste måneder, hvor der ellers er pres på detailhandlen med et tilbageholdende forbrug – udløst af høj inflation og energikrise med stigende omkostninger.
Only Stores omsatte i 2020/21 for 3,6 milliarder kroner – en vækst på 46 procent sammenlignet med året før. På bundlinjen mere end tredoblede selskabet overskuddet før skat til 639 millioner kroner.
Selskabets direktør, Finn Poulsen, forklarer fremgangen med, at Only under coronatiden fik ryddet op i forretningen og blandt andet lukket tabsgivende butikker. Det er en styrke nu.
»Vi har tilpasset vores forretningsmodel og tager blandt andet udgangspunkt i, at kvinden, der køber vores tøj, ikke nødvendigvis har samme smag i eksempelvis Vejle som i Frankfurt. Så vi tilpasser os de lokale markeder, også i sortiment,« siger Finn Poulsen.
IKEA er begyndt at sænke priserne
Den svenske møbelkoncern IKEA vil sænke priserne på kædens produkter, selvom verden er ramt af inflation, skriver Financial Times.
Det sker, efter at problemerne med forsyningskæderne og stigende råvarepriser har fået kæden til tidligere at hæve priserne.
Den globale møbelkoncern absorberede circa 7,5 milliarder kroner i stigende omkostninger, før priserne blev hævet med ni procent i gennemsnit i slutningen af sidste år, oplyser IKEA.
Prisstigningerne kom, selvom IKEA generelt har et mål om hele tiden at sænke priserne over tid.
»IKEA er ikke immune over for inflationen, men vi har holdt os tilbage fra at hæve priserne. Det er vores forretningsmodel at sænke priserne, og ikke bare noget filantropisk. Allerede i sommer begyndte vi at sænke priserne på vores kerneprodukter,« siger Jesper Brodin, der er direktør i holdingselskabet Ingka, som kontrollerer en stor del af verdens IKEA-varehuse, til den britiske erhvervsavis.
Virksomheder over hele kloden har været hårdt ramt af stærkt stigende omkostninger til fragt, samtidig med at priserne på råmaterialer er steget. De seneste måneder har der dog været tegn på, at containerrederiernes fragtrater og prisen på nogle råvarer er på vej ned.
IKEA fremlagde i august en omsætning på godt 330 milliarder kroner, og det var den højeste nogensinde i virksomhedens historie.
Tre uundværlige fra Berlingske Business
Her er vores bud på tre historier fra Berlingske Business, som vi synes, du skal læse.
A. Renterne stiger, og aktiemarkederne er i rødt: Nye høje inflationstal fra USA
Selvom benzinpriserne er faldet, er inflationen i USA stadig høj. Det ændrer sig ikke lige med det samme, og derfor er der fortsat store renteforhøjelser på programmet. Det er endnu et nyrestød til aktiemarkedet.
Læs historien her.
B: Drop barnepigeøkonomien. Jeg voksede op i 1970erne – dem vil vi ikke have tilbage
I skal ikke fortælle mig noget om kriser. Jeg har overlevet otte af slagsen, så lyt hellere til mine råd.
Læs historien her.
C. Olieboss anklager vestlige ledere for energikrisen: I klimarus har vi glemt, at fossilt brændstof »styrer verden i dag«
Det er ikke Putins krig, der er kilden til den eskalerende energikrise. I stedet skal pilen peges mod de vestlige lederes hurtige omstilling til grøn energi, mener den øverste chef i et af verdens største olieselskaber. Han kalder på en mere »ærlig samtale« om tidens største krise.
Læs historien her.
»Solen står op hver dag, årstiderne skifter, og Danmark har verdens højeste skattetryk!«
Vi slutter af med et tweet fra tweet fra Jakob Ravn, skattepolitisk chef i Dansk Erhverv. Han har kigget på nye tal for Danmarks Statistik.
Og de viser, at Danmark topper listen over det største såkaldte skattetryk.
»Visse ting er konstante i livet: Solen står op hver dag, årstiderne skifter, og Danmark har verdens højeste skattetryk!« lyder det.




