Selvkørende biler må vente til 2030

Efter et betydeligt hysteri om, at biler uden chauffør men udelukkende styret af smart teknologi snart er klar, erkender bilbranchen nu, at der går ti år, før de er klar til at sælge selvkørende biler.

Selvkørende biler er i dag mest nogen, som kører på meget korte og veldefinerede ruter og f.eks. fragter folk rundt på et messeområde. Også varetransport uden chauffør aftestes, men man kan måske nok gyse, hvis man ser en transportvogn som denne i bakspejlet uden chauffør eller vinduer. Foto: Thomas Breinstrup

LAS VEGAS, USA: Der er kommet et fastere greb om vejen og mindre luftighed i bilbranchens arbejde med at få lavet ægte, selvkørende biler. Der går nemlig ti år mere, før de er her.

Det står klart på verdens største messe for forbrugerelektronik, Consumer Electronics Show (CES), i spillebyen Las Vegas i det sydvestlige hjørne af USA i denne uge, hvor 180.000 udstillere og besøgende forsøger at få et overblik over de seneste teknologiske landvindinger og opfindelser.