Elbilejere betaler langt mere på værkstedet

Det er betydeligt dyrere at få bilen repareret, hvis man kører elbil, end hvis man kører benzinbil.

Kører man i elbil, må man påregne større regninger, når den skal repareres, end hvis man havde en benzinbil, viser ny opgørelse. Linda Kastrup

De mange danske ejere af elbiler betaler langt mere for reparationer, end ejerne af benzin- og dieselbiler gør.

Regningen for reparationer på elbilen er op til 30 procent højere, fremgår det af nye tal fra brancheorganisationen Forsikring og Pension (F&P).

F&P har indsamlet og analyseret reparationsomkostninger for alle forsikringsskader de første ti måneder af 2023. Her kan man se, at elbiler i gennemsnit koster 15.300 kroner at reparere, mens gennemsnitsprisen på nyere benzinbiler er 11.700 kroner.

Tesla, som indtil for nylig var verdens største elbilproducent, indtil kinesiske BYD racede forbi i femte gear, er blandt de dyreste elbilmærker at reparere. En Model 3 koster i gennemsnit knap 14.800 kroner på værkstedet, mens en Model Y koster godt 16.400 kroner i reparationer.

Tager man en Fiat 500 med benzinmotor, koster den i gennemsnit 9.200 kroner at reparere, mens den tilsvarende elbiludgave af samme bil står i knap 11.700 kroner, viser F&Ps tal.

»Umiddelbart giver det god mening, at ny teknologi er dyrere at reparere end den gamle velkendte. Det er også forklaringen på, at elbiler kan være dyrere at forsikre,« siger underdirektør Pia Holm Steffensen fra F&P i en kommentar til tallene.

Derfor opfordrer hun også bilejerne til at drøfte med deres forsikringsselskab, om forsikringen er tilpasset deres bil og kørselsbehov.

Hvor elbilen er dyrere at reparere og forsikre, er den dog billigere i både afgifter og brændstof.

Af de 172.763 nyregistrerede personbiler i Danmark i 2023 var de 62.733 elbiler, svarende til 36,1 procent. Heraf leverede Tesla de 22.333, fremgår det af tal fra De Danske Bilimportører.

Oven i elbilerne kommer så 17.279 plug-in-hybridbiler med både el- og benzinmotor, svarende til ti procent af salget.