God eftermiddag og velkommen til ugens anden businessupdate, som samler de vigtigste erhvervshistorier lige nu, så du kan gå velinformeret og opdateret på fyraften.
I dag skal vi blandt andet forbi en ny konkurs, lystbåde, måltidskasser og antistoftest.
Salget af fritidsbåde vokser markant
Coronakrisen holder mange danskere herhjemme i sommerferien, og det giver efter alt at dømme nu udslag hos de danske forhandlere, der sælger fritidsbåde. Det skriver Børsen.
Thomas Stoltze, der ejer Tempo Både på Ishøj Havn, er en af dem.
»Folk kan ikke komme ud og rejse, og så tror jeg, at de har haft en lille drøm om at købe en båd. Salget går fantastisk. Jeg sælger dobbelt så meget, som jeg plejer. Bådene bliver solgt hurtigere, end de kan komme ind ad døren,« siger han til Børsen.
Thomas Stoltze solgte i 2019 både for 12 millioner kroner. I år håber han at sælge for det dobbelte.
Ifølge DBA er udbuddet af både på sitet nu omkring 15 procent højere end på samme tidspunkt sidste år og samtidig er efterspørgslen steget hele 100 procent.
Også brancheorganisationen Skib og Båd, som er en del af DI, hører fra sine medlemmer, at der er et øget salg i disse uger, men har ikke konkrete salgstal.
Prisvindende madkoncern må lade del af forretningen gå konkurs
Virksomheden M-Kastellet ApS, der sidste år blev kåret til »årets cateringleverandør«, må nu kaste håndklædet i ringen. Det skriver Jyllands-Postens erhvervsmedie Finans.
M-Kastellet har i årevis bespist tusindvis af gæster til konferencer, julefrokoster og andre store fester og er den del af koncernen Madkastellet, der indtil nu har stået for events og catering.
»Vi har erklæret vores event- og cateringvirksomhed konkurs ud fra et princip om rettidig omhu. Der er ikke et marked længere for den virksomhed, vi har brugt år på at bygge op. Som ansvarlig virksomhed er vi nødt til at gøre dette, for jeg tror ikke, at vi i resten af året kommer til at se de arrangementer, som virksomheden levede af,« siger Rasmus Pors, stifter og partner i Madkastellet.
Madkastellet er kendt for at lave arrangementer steder som Ballerup Super Arena, Kronborg Slot, Pressen i JP/Politikens Hus, Tap 1 og Vega.
Her er fem skarpe bud på historier fra journalisterne på Berlingske Business:
1. Danmark gik glip af to millioner overnatninger i april
Coronakrisen barberede cirka tre fjerdedele af antallet af overnatninger væk fra hoteller, campingpladser, feriecentre og vandrerhjem i april.
Det viser nye tal fra Danmarks Statistik, der for første gang viser dybden af den krise, coronavirussen har sendt vores ferie- og turistbrancher ud i.
»På grund af covid-19-lukningen af Danmark har mange overnatningssteder valgt at lukke helt ned. Flere end 220 virksomheder har indberettet nul overnatninger i april,« konstaterer Danmarks Statistik. Det skriver journalist Povl Dengsøe.
Læs historien her.
2. Coronakrisen banker dansk eksport to år tilbage
Coronakrisen kan nu for alvor mærkes hos de danske virksomheder, som lever af at sælge varer til udlandet. Eksporten af varer faldt i april med 5,8 procent til 52,9 milliarder kroner, hvilket er det laveste siden maj 2018. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.
»Det er et markant fald, men det er ikke så slemt, som man kunne have frygtet i en måned, hvor coronakrisen var på sit højeste i store dele af verden,« skriver Las Olsen, cheføkonom i Danske Bank, i en kommentar.
Journalist Morten Laugesen har historien. Læs den her.
3. Verdens førende leverandør af måltidskasser indtager Danmark
Der er heftig kamp om levering af måltider til travle danskere, og aktører som Aarstiderne og Nemlig.com sidder tungt på markedet.
Men nu melder endnu en spiller sig på banen. Fra i dag indtager tyske HelloFresh nemlig Danmark med levering i hele landet.
Det oplyser leverandøren i en pressemeddelelse.
Det børsnoterede selskab HelloFresh er med en omsætning på 13,5 mia. kr. verdens førende leverandør inden for måltidskasser og er med indtagelsen af Danmark til stede i 14 lande. Sidste år blev HelloFresh lanceret i Sverige, og virksomheden har nu placeret sit nordiske hovedkontor i København.
Læs historien her.
4. Professor bag ny »præcis« antistoftest: Kan give mange nye svar
To nye, danske antistoftest er nu færdigudviklet med en hidtil uset stor nøjagtighed, som dermed giver en stor fordel i jagten på antallet af smittede, der har udviklet antistoffer.
Det er en gruppe forskere fra Rigshospitalets Diagnostiske Center, Københavns Universitet samt Novo Nordisk, der har stået for udviklingen af de to test.
Den ene bruges til at undersøge, hvorvidt der er dannet antistoffer mod coronavirussen i blodet, og altså om man har været smittet, og den anden viser, hvilke antistoffer der er tale om, lyder det. Det skriver journalist Sebastian Persson. Også TV2 har beskrevet dette.
Læs historien her.
5. Guide: Se her, hvor mange feriepenge du har til gode
Formanden for regeringens økonomiske ekspertgruppe foreslår, at danskernes indefrosne feriepenge udbetales, såfremt dansk økonomi fortsætter i lavt gear.
Berlingske bringer en oversigt over, hvor mange penge danskere med årsindkomster på mellem 100.000 kroner og en million kroner før skat står til at modtage, hvis forslaget bliver en realitet.
Hvis de indefrosne feriepenge bliver udbetalt med kort aftræk, står en dansker med en indkomst på 300.000 kr. før skat til en forventet udbetaling efter skat på cirka 21.000 kr. Se alle eksemplerne, som journalist Søren Martin Olsen har samlet.
Læs historien her.
Fortsat rigtig god tirsdag!


