Danskerne vil inden nytår have adgang til to 5G-mobilnet med højere datahastigheder og større kapacitet.
3, som er Danmarks tredjestørste teleselskab, åbner nemlig for sit 5G-net »udvalgte steder i Danmark« sidst på året, selv om det ikke bliver i det fulde omfang, fordi teleselskaberne endnu mangler at få adgang til vigtige mobilfrekvenser.
3 kalder det derfor selv for »5G light«, fordi man lige nu kun kan bruge to mobilfrekvenser – på 700 og 1.800 megahertz – til 5G-signalerne, som kræver, at man har en nyere smartphone, der forstår at bruge den nye teknologi. Den sidste afgørende frekvens på 3,5 gigahertz kommer først i statsligt udbud i løbet af efteråret, men er den mest kraftfulde, når teleselskaberne skal parre de tre frekvenser, så 5G-signalet kan række geografisk langt ud fra master og antenner.
Afprøvning i gang på Amager og i Roskilde
3 tester i øjeblikket et lukket 5G-netværk uden almindelige brugere på Amager med den fulde 5G-netkapacitet, fordi man af den øverste telemyndighed, Energistyrelsen, har fået tilladelse til at låne 3,5 GHz-frekvensbåndet til test og en »5G Light«-udgave på 20 master i Roskilde for at skaffe vigtig viden og læring, inden 5G-teknologien skal ud på hele 3s danske mobilnet. Afprøvningen omfatter også at skaffe plads til mere udstyr i masterne.
På Amager har 3 opnået datahastigheder, der er ti gange hurtigere end på en god 4G-forbindelse. Med 5G kan man her opnå en gigabit i sekundet. Mobilnettenes kapacitet deles dog af dem, der lige nu er koblet til samme mast eller antenne, så det kan ikke garanteres, at brugerne i virkeligheden kan komme helt så højt.
Når 3 åbner sit 5G-net for mobilbrugerne og kan kombinere 4G- og 5G-signalerne, skal man derfor ikke forvente højere datahastigheder end omkring 300 megabit i sekundet afhængig af ens telefon og placering. Det er dog stadig en hel del hurtigere end på dagens rene 4G-net.
TDC åbner 5G-net senere i år
»5G-teknologien er uden tvivl en spændende videreudvikling af mobilnetværket men foreløbig nok mest interessant for fagfolk og industrien. Mobilnettet i Danmark er allerede rigtigt godt, og de fleste af os kan foretage opkald, sende beskeder og surfe på nettet uden problemer. 5G i 2020 vil ikke nå de hastigheder, som 5G ofte forbindes med,« siger Stefan Ring Støhrmann, der er radionetværkschef hos 3.
Han understreger derfor, at »4G vil fortsat være den mest udbredte teknologi et stykke tid endnu«.
TDC, som er landets største telekoncern, vil inden nytår have udbygget sit mobilnet, så der er 5G-dækning i hele landet. Inden udgangen af året vil 5G-nettet blive åbnet til almindelig brug, og alle større mobilabonnementer – i prislejet fra 199 kroner om måneden og opefter – hos det TDC-ejede YouSee vil automatisk få adgang til 5G-forbindelserne uden ekstra betaling.
Telenor og Telia, som står bag det tredje landsdækkende mobilnet, har ikke meldt ud, hvornår de påtænker at åbne for 5G-forbindelser herhjemme, men de tester også lige nu den nye teknologi.