Ny aftale med TV 2 er godt nyt for trængt dansk film- og tv-branche. Men krisen er ikke afblæst

En ny aftale mellem Create Denmark, Producentforeningen og TV 2 får den danske film- og tv-branche i gang. Der mangler dog endnu aftaler med de globale streamingtjenester, før krisen er afblæst.

»Jeg har det fint med den – det er en aftale, jeg sagtens kan præsentere for medlemmerne,« siger Benjamin Boe Rasmussen, som er viceordfører for Create Denmark og formand for Skuespillerforbundet. Mathias Svold

En række danske filmproducenter beskrev i slutningen af september i et åbent brev den skrækkelige situation, som den landets film- og tv-branche ifølge producenterne for tiden befinder sig i, hvor produktionen stort set er gået i stå.

Årsagen er en rettighedskonflikt mellem på den ene side Create Denmark – som repræsenterer blandt andre skuespillere, fotografer, instruktører og dramatikere – og Producentforeningen og på den anden side en række streamingtjenester. Konflikten fik tidligere på året flere af streamingtjenesterne til at sætte en stopper for udviklingen af nye dramaproduktioner i Danmark. Det gjaldt blandt andre Netflix, Viaplay og TV 2 Play.

For knap en uge siden fulgte så omtrent 2.000 filmfolk – herunder kendte skuespillere som Paprika Steen, Birgitte Hjort Sørensen og Søren Malling – trop i et andet åbent brev til deres egne forhandlere, der opfordrede til at få indgået en ny aftale, inden produktionsstoppet har fået den danske filmindustri afviklet.

Nu har Viaplay imidlertid forlænget den midlertidige aftale med Create Denmark og Producentforeningen frem til 1. juli 2023, skriver Mediawatch, ligesom TV 2 har indgået en aftale med Create Denmark og Producentforeningen, skriver Politiken.

Lars Hermann, der er partner i Apple Tree Productions, og som var blandt afsenderne af det første åbne brev, er glad for, at TV 2 og Create Danmark »endelig har mødt hinanden«, skriver han i en e-mail til Berlingske.

»Der har hvilet et stort pres og et stort ansvar på Create Denmark for at få omsat en hel branches desperation til egentlige aftaler, og det er virkelig godt nyt, at der nu indgås aftaler,« skriver Lars Hermann.

Han er glad for, at Viaplay på ny begynder at investere i udvikling og produktion, for selvom aftalen er midlertidig, er det »bedre end ingen aftale«.

De store, globale streamere mangler dog stadig, siger Hermann, hvis produktionsselskab har produceret serierne »Equinox« og »Skruk« til Netflix.

»Vi kan desværre ikke afblæse krisen, før der er indgået aftale med de globale streamere – og især med Netflix, som har været en stor bestiller af dansk indhold,« skriver han.

En ikkedårlig aftale

Benjamin Boe Rasmussen, der er viceordfører for Create Denmark og formand for Skuespillerforbundet, er glad for, at der ligger en aftale, som han forventer bliver godkendt af baglandet inden for kort tid.

»Det har været svært og taget lang tid. Branchen har været under et enormt pres, men nu lysner det,« siger han.

Er kampen mod streaminggiganterne for svær? Har I mere brug for Netflix, end Netflix har brug for jer?

»Aftalen med Producentforeningen røg i vasken, fordi de enkelte tjenester havde forskellige udfordringer. Presset for at indgå aftaler med streamerne er stort, fordi det er dem, der skal købe varerne. Men det, at vi stadig forhandler med dem, er en indikation på, at de stadig har lyst til at være her.«

Havde I gjort regning uden vært, da I indgik aftalen med Producentforeningen i begyndelsen af året?

»Det må man sige, at vi har gjort. Aftalen, vi indgik med Producentforeningen, er stendød, og faktum er, at den bragte os ud i den største krise i mange år. Vi var nok for optimistiske, og Producentforeningen skulle måske også have tjekket bedre med sine kunder.«

Nu er der så en aftale med TV 2, hvis denne bliver godkendt. Hvad synes du om aftalen?

»Jeg har det fint med den – det er en aftale, jeg sagtens kan præsentere for medlemmerne. Den er længerevarende, og både TV 2 og Create Denmark kan se sig selv i den. Ambitionen var en aftale, og jeg synes ikke, den er dårlig.«

Men du synes heller ikke, den er fantastisk …

»Jeg ville være komiske Ali, hvis jeg sagde, at det var den bedste aftale nogensinde. Det her er kompromisets kunst på begge sider, og jeg synes, at både TV 2 og vores forhandlere har lagt nogle snit, som alle kan leve med.«

Hvad med Netflix?

Jørgen Ramskov fra Producentforeningen er ligeledes tilfreds med aftalen, siger han til Berlingske.

Ramskov glæder sig til, at der på ny kan produceres dansk film og tv til TV 2 Play. At det har taget så lang tid, skyldes dog ikke, at man i for lav grad inddrog streamingtjenesterne, da Producentforeningen og Create Denmark i december 2021 indgik den nu opsagte aftale, mener Ramskov.

Gjorde I regning uden vært, da I indgik en aftale, som streamingtjenesterne kollektivt afviste?

»Egentlig ikke. Det er som om, at folk har glemt, at der har været forhandlet i flere år – både med Create og med tjenesterne. Men når tjenesterne afviser aftalen, kan man måske godt sige, at vi gjorde regning uden vært. Vi overvurderede tjenesternes vilje til at betale.«

»Vi indgik aftalen i december  (med Create Denmark, red.), fordi den var det mindst ringe bud på at komme fremad, og fordi noget skulle ske. Kunsterne havde meddelt, at de ikke ville skrive under på kontrakter uden, og man vurderede, at tjenesterne ville være klar til at betale. Det var de så ikke.«

Jørgen Ramskov oplyser, at der pågår forhandlinger med Netflix, men vil ikke sige noget om, hvordan de går.