Den russiske censur og propaganda er taget til i takt med krigens udvikling.
Blot seks dage efter den russiske invasion valgte Rusland at blokere de to uafhængige medier Ekho Moskvy og Dostj, fordi de har spredt »falske informationer« om krigen i Ukraine.
Samtidig har myndighederne i Rusland udsendt et dekret om, at ingen medier må omtale krigen som en invasion – derimod skal det benævnes som en specialoperation.
Med andre ord: Russerne får en noget anderledes beskrivelse af invasionen end Vesten.
Men nu vil aviserne Politiken, svenske Dagens Nyheter og finske Helsingin Sanomat forsøge at nå ud til de russiske borgere med deres journalistik.
De tre medier har nemlig besluttet, at fra i dag – og så længe krigen hærger – vil de oversætte dele af deres journalistik til russisk. Med det mål at »give russerne en upartisk og pålidelig nyhedsdækning«.
Sådan lyder det fra de tre nordiske chefredaktør Christian Jensen, Peter Wolodarski og Kaius Niemi i et debatindlæg i Politiken.
De begrunder beslutningen med, at den russiske offentlighed har ret til uafhængig information, mens »tragedien i Ukraine« heller ikke skal formidles gennem propagandakanaler.
»Russiske mødre skal vide, at deres sønner er blevet sendt til ukendte steder, at uskyldige civile bliver dræbt og såret, at to millioner ukrainere er blevet tvunget til at flygte fra deres eget land, og at millioner af ukrainske børn har fået deres barndom ødelagt,« skriver de blandt andet i debatindlægget.
Journalister risikerer 15 års fængsel
Det er ikke kun de russiske uafhængige medier, som Rusland forsøger at give mundkurv på.
I fredags kom det frem, at Rusland har indført en ny lov, der kan give journalister op til 15 års fængsel, hvis de spreder informationer, som det russiske regime anser for falske nyheder.
Det fik flere skandinaviske medier til at sende deres korrespondenter i Skandinavien – herunder TV 2s korrespondent Uffe Dreesen – hjem fra Moskva.
»Det ene er det presseetiske: Hvis vi ikke længere kan rapportere frit, hvad vi ser og hører, kan vi ikke stå inde for den journalistiske indsats, vi laver. Den anden del er den sikkerhedsmæssige – at man risikerer fængsel, hvis man bryder loven,« sagde TV 2s udlandschef, Jakob Vissing, til Berlingske.
Men også andre internationale medier fulgte trop. Fredag meddelte flere store internationale medier som BBC, Bloomberg News og CBC, at deres journalister var blevet sendt væk fra russisk jord.
Dermed bliver det sværere og sværere for vestlige medier at dække virkelighedens Rusland.