Hella Joof: »Hvis Jesus havde levet i dag, var han blevet kaldt kvaksalver og endt i en shitstorm«

»Som den guttermand han var, lavede han vand til vin. Han lavede så vidt vides ikke vand til mælk. Jeg tror, hans sandaler var lavet af læder. Og jeg tror også, han havde moret sig i søndags i Kirke Hyllinge«, skriver Hella Joof.

Hella Joof, skuespiller, forfatter og instruktør Isak Hoffmeyer P0728-0221ENS

Det er svært at finde noget at brokke sig over, svanerne flyver lavt, mirabeller og hvidtjørn blomstrer helt hysterisk, solen skinner fra en skyfri himmel, påskeliljer i trængsel og øko-køerne er kommet på græs.

Jeg så det med egne rødrandede øjne i søndags i Kirke Hyllinge sammen med en masse børnefamilier og andet godtfolk. Og det var herligt at se de kåde dyr galoppere og danse med høje benspjæt på det frodige, grønne græs, mens vinden bed i mine kinder og mine øjne løb i vand bag store røgfarvede solbriller. Ja, jeg havde fået en tår over tørsten lørdag aften i gode venners lag.