Tre ting som feminismedebatten har lært mig

I den giftige feminismedebat bruger vi kvinder mere tid på at grave os ned i skyttegrave end på at diskutere løsninger på ligestillingsudfordringerne med hinanden og med mændene.

»Tænk, hvor langt vi kunne nå, hvis vi brugte vores begrænsede taletid og kræfter konstruktivt på at finde løsninger og få flere med i bevægelsen, fremfor at bekrige hinanden,« skriver Anja Katrine Søndergaard. Arkivbillede fra kvindernes internationale kampdag i 2005. Jeppe Carlsen

Dette er en kronik. Den udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Har man på et tidspunkt i sit liv befundet sig i feminismedebatten i Danmark ved man, at det er øretævernes holdeplads. Spørgsmål om ligestilling kan bringe alles pis i kog: De der mener, at vi ingen problemer har, de der mener, at problemerne løser sig selv og de der mener, at deres problemer er vigtigere end andres.