Huawei blæser til modangreb: Kom og besøg os! »Vores produkter er bare som mursten«

Flere og flere europæiske lande har fået kolde fødder over den kinesiske tech-gigant Huawei. Nu erkender virksomheden, at den har været alt for lukket. Dørene slås op for journalister, og Huawei har oprettet et cybersikkerhedslaboratorium i Bonn.

Den kinesiske IT-gigant Huawei indleder nu en charmeoffensiv, efter at flere og flere europæiske lande går i USAs fodspor og giver virksomheden den kolde skulder. Kom selv og se, lyder det blandt andet fra Huaweis formand i Davos, mens tyske journalister allerede i tirsdags fik adgang til blandt andet cybersikkerhedslaboratoriet i Huaweis globale hovedkvarter i Shenzhen.  NICOLAS ASFOURI / AFP / scanpix

»Kom og besøg os, og se med jeres egne øjne, at der ikke er noget at komme efter.« Det er dybest set den kinesiske IT-gigant Huaweis nye motto. Efter anklager om mulig spionage og den verserende sag om anholdelsen af Huaweis økonomikoncernchef i Canada kaster virksomhedern sig nu ud i charmeoffensiv.

På Davos-mødet tirsdag inviterede bestyrelsesformand for Huawei, Liang Hu, bekymrede lande til at besøge virksomhedens laboratorier. Stort set samtidigt åbnede IT-giganten for første gang sit laboratorium for cybersikkerhed i Shenzhen for tyske journalister, mens et nyt sikkerhedslaboratorium lige er åbnet i Bonn.