En 13-årig fransk skolepige hævdede, hun var til stede, da læreren Samuel Paty viste billeder af profeten Mohammed i sin undervisning.
Handlingen gjorde pigens far så vred, at han startede en smædekampagne mod læreren. Det resulterede i Samuel Patys død, da en 18-årig tjetjensk flygtning bevæbnet med en 32 centimeter lang kniv og et fanatisk had skar skolelærerens hovedet af som »straf« for at have spottet profeten.
Nu indrømmer pigen, at hun ikke deltog i den undervisning i efteråret, der udløste hendes fars vrede.
Det skriver Mail Online.
Anklagerne har hele tiden holdt på, at pigen ikke var i skole, da undervisningen fandt sted, hvilket hun har benægtet indtil nu.
Den unavngivne piges advokat hævder, at hun løj, fordi hun »følte sig fanget«, efter at hendes klassekammerater bad hende om at være »en talsmand for deres bekymringer«.
Pigen påstod, at Samuel Paty viste billeder af profeten Mohammed under en lektion om ytringsfrihed, og at Samuel Paty havde givet de muslimske elever ordre til at forlade klassen og straffet hende med bortvisning, da hun nægtede.
Samuel Patys voldsomme død markerede ikke kun et vendepunkt i Frankrigs kamp mod radikal islam, men fremprovokerede også en ny Muhammed-krise med globale konsekvenser.
Blandt andet i Danmark, hvor Nye Borgerlige ville indrykke annoncer i en række danske aviser, men opgav dette, efter at Charlie Hebdo afviste at give partiet lov til at bruge tegningerne.