Godmorgen! En ny bog om og af Ahmed Samsam føjer nye kapitler til den spegede sag og får igen politikere til at kræve en tilbundsgående undersøgelse. Men først dagens andre vigtige overskrifter.

Tophistorier 

  1. Rigshospitalet erkender nu over for Region Hovedstaden, at hospitalets skimmelsvampsproblemer har medført »alvorlige komplikationer« for indlagte patienter. Netop nu er to af patienterne på Rigshospitalet smittet.

  2. Boligbyggeriet i hovedstaden ramte i 2023 det laveste niveau i otte år, viser en ny opgørelse fra Københavns Kommune. Overborgmester Sophie Hæstorp Andersens (S) har derfor en klar opfordring til byggebranchen.

  3. Revisions- og konsulenthuset Ernst & Young (EY) har besluttet, at de ansatte groft sagt må arbejde, hvorfra og hvornår de vil. Efter coronakrisen har der ellers været en modbølge i mange arbejdsgiveres syn på hjemmearbejde.

  4. Gribskov Kommune har installeret hundredvis af sensorer, der skal måle, om der sidder en medarbejder bag et skrivebord. Teknologien giver mulighed for en betydelig overvågning af ansatte, men tjener ifølge kommunen et økonomisk formål.

  5. Offermentalitet er et destruktivt adfærdsmønster, og vi skylder de unge, vores samfund og fremtiden at stoppe med at promovere den slags, skriver foredragsholderen og den forhenværende islamist Yaqoub Ali i et debatindlæg.

Dagens vigtige: Ny bog genantænder krav om Samsam-undersøgelse 

I dag udkommer bogen »Samsam – Mit liv som bandekriminel, syrienkriger og agent for Danmark«.
I dag udkommer bogen »Samsam – Mit liv som bandekriminel, syrienkriger og agent for Danmark«. Asger Ladefoged

Selv fire år efter at Berlingske bragte sin første artikel om den terrordømte Ahmed Samsam, der havde været agent for de danske efterretningstjenester, føjer nye lag sig til den bemærkelsesværdige sag.

I dag udkommer bogen »Samsam – Mit liv som bandekriminel, syrienkriger og agent for Danmark«, som Ahmed Samsam har skrevet i samarbejde med Berlingske-journalisten Jens Anton Bjørnager, og den har hurtigt trukket adskillige overskrifter.

Ikke mindst fordi det i bogen kommer frem, at Ahmed Samsam selv efter sin løsladelse fra Enner Mark Fængsel i november er blevet aflyttet af dansk politi – tilmed uretmæssigt og fra det øjeblik, Samsam kom på fri fod efter den seks år lange fængselsdom, han selv mener er justitsmord.

Angiveligt frygtede Fyns Politi ved løsladelsen, at Ahmed Samsam planlagde et groft overfald på to personer fra de danske myndigheder. Byretten gav politiet lov til at fortsætte, men landsretten stoppede aflytningen og overvågningen af Samsam og sendte sagen videre til Rigsadvokaten.

»Der gives meddelelse til Rigsadvokaten om, at indgrebene ikke burde være foretaget,« står der i Østre Landsrets kendelse.

Af Samsam-bogen fremkommer også nye oplysninger om, hvordan de danske efterretningstjenester og myndigheder forholdt sig, efter at en spansk domstol i 2018 dømte Ahmed Samsam skyldig i at have tilsluttet sig terrororganisationen Islamisk Stat.

Ifølge bogen udarbejdede de danske efterretningstjenester på et møde i juli 2018 »i overordnede vendinger« en plan om, at Samsam skulle overføres til afsoning i Danmark og herefter hurtigst muligt godkendes til prøveløsladelse.

En måned senere blev en notits om mødet sendt til Justitsministeriet, men i november 2018 sendte Politiets Efterretningstjeneste så »en revideret version af den oprindelige notits« til Justitsministeriet uden afsnittet om, hvordan Ahmed Samsam kunne hjælpes hjem.

Oplysningerne får flere politikere til igen at kræve en decideret kommissionsundersøgelse af sagen, der foreløbig alene ser ud til at blive undersøgt i regi af Tilsynet med Efterretningstjenesterne.

Dagens Pilestræde

Vi danskere skal vågne fra vores tornerosesøvn. Vi skal forstå, at vi inden for kort tid kan være direkte i krig med Rusland.

Det siger Carsten Rasmussen, der har været brigadegeneral i Hæren, og som var forsvarsattaché i Moskva, da Putin sendte sine soldater mod Kyiv. Lyt med her.

Fik du læst?

Lige nu

Mindst 26 personer er blevet dræbt i formodede kampe mellem stammer i Papua Ny Guinea. Det oplyser landets politi til det australske medie ABC.

Politiet mener, at de mange ofre er blevet skudt i et bagholdsangreb, og beskriver hændelsen som en alvorlig eskalation af kampe mellem stammer i provinsen Enga.

Det er en af de største massakrer i Papua Ny Guineas højland i nyere tid, lyder det fra lokalt politi.

God dag!

Venlig hilsen

Thue Ahrenkilde Holm, journalist

Få overblikket hver morgen

Tilmeld dig nyhedsbrevet »Dagens overblik« og få de vigtigste historier direkte i din indbakke.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske opdaterer mig på de vigtigste nyheder fra ind- og udland om politik samfund og kultur mandag-fredag kl.08.00. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Oplysningerne kan indeholde annoncer fra tredjepart og i visse tilfælde blive delt med disse. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.