Nu vil regeringen stramme lov om håndtryk: Ingen vej udenom borgmesteren

Dagens overblik: Berlingske giver dig her overblik over dagens vigtigste historier – om den vedholdende coronakrise og de øvrige store begivenheder og samtaleemner i ind- og udland.

Det er mandag, og hverdagen banker på.

Coronasmitten er stadig iblandt os, men opmærksomheden flyttes i stigende grad mod andre emner som hårde personudfald i det politisk liv, hvor Claus Hjort Frederiksen angriber en tidligere ministerkollega og Venstre-formand, Lars Løkke Rasmussen.

Mere om det om et øjeblik, men først et kig på de seneste coronatal:

Du kan også indlede dagen med at lytte til Berlingskes nyhedspodcast her.

»Løkke er en bitter mand på hævntogt«

Vi begynder med noget, der ligger meget fjernt fra coronakrisen, krisen i blå blok, og den store andel, som Venstres tidligere formand og statsminister Lars Løkke Rasmussen ifølge en meget fremtrædende Venstre-politiker har i krisen.

I et stort interview til Berlingske udpeger en mangeårig Venstre-politiker, Claus Hjort Frederiksen, nu Lars Løkke Rasmussen som hovedansvarlig for blå bloks krise. Ifølge den erfarne indpisker og eksminister er Løkke en bitter mand på hævntogt.

»Jeg skal ikke skjule, at det efter min mening er Lars Løkke, som har skabt den uorden, der er i blå blok. Det gjorde han med sin slutfase i valgkampen, hvor han brød alle broer til de borgerlige,« siger Claus Hjort Frederiksen. Det sker med henvisning til, at den daværende Venstre-formand midt i valgkampen udgav bogen »Befrielsens øjeblik«, hvori han pludselig talte for en regering hen over midten og sidenhen skrinlagde VLAK-samarbejdet.

Claus Hjort Frederiksen fortæller i dag, at udgivelsen »kom som et chok i egne rækker«.

»Også for mig. Jeg havde ikke hørt om den bog, og lige pludselig dukkede den op. Vi havde jo i et helt år siddet og forberedt en valgkamp, som så lige pludselig … Det har sat sig dybe spor i organisationen. Og derfor reagerede organisationen voldsomt. De følte jo lige pludselig, at tæppet blev revet væk under dem.«

Nu er Lars Løkke Rasmussen fortid i partiet – det samme er Hjorts loyalitet over for Løkke øjensynligt.

»Nu kan jeg se, hvad konsekvensen af hans ageren har været. Og det er så yderligere krydret med, at han vil lave et parti, hvis – når jeg ser på det – mission de kommende år er at genere Venstre. Det vil han jo skulle leve af. Han vil hele tiden lige skulle være smart i forhold til Venstres synspunkter for at tiltrække sig nogle stemmer.«

Er han på hævntogt, som du ser det? Er han en bitter mand?

»Ja, det må jeg sige, at jeg har et stærkt indtryk af,« siger Claus Hjort Frederiksen

Læs interviewet her

»Jeg skal ikke skjule, at det efter min mening er Lars Løkke, som har skabt den uorden, der er i blå blok,« siger Claus Hjort Frederiksen. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Ny kritik af »redeskider«-udtalelse

De opsigtsvækkende udtalelser fra professor Flemming Besenbacher, der er formand for Carlsbergfondet, om en gruppe fysikere fra Aarhus Universitet, som han i en e-mail har kaldt »ukollegiale« og »redeskidere«, har nu fået selveste Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab til at reagere og rette kritik mod Besenbacher.

I et brev fra selskabets præsidium til medlemmerne, som Berlingske har fået adgang til, fremhæves det, at »Videnskabernes Selskab er fuldstændig enig med kritikerne i, at den slags udtalelser ikke hører nogen steder hjemme i det videnskabelige landskab«.

Ifølge præsidiet er Besenbachers udtalelser »meget skadelige for den sag, som Selskabet er sat til at beskytte, nemlig videnskabens stilling i Danmark, ikke blot ved selve udtalelsernes indhold og uværdige formulering, men også ved det skær hele den efterfølgende diskussion har kastet over det videnskabelige miljø, som Carlsbergfondet og Videnskabernes Selskab er dele af«.

Præsidiet freder dog også Besenbacher, der kan beholde sin formandspost, fordi den famøse e-mail først er sendt, efter at sagen om den fejlbehæftede artikel blev behandlet af det såkaldte praksisudvalg på Aarhus Universitet, der dømte forfatterne for »tvivlsom forskningspraksis«.

Læs historien hér

Besenbachers udtalelser er »meget skadelige for den sag, som Selskabet er sat til at beskytte, nemlig videnskabens stilling i Danmark,« lyder det i en kritik af formanden for Carlsbergfondet. Tobias Kobborg

Minister i samråd efter bankangreb

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) bliver nu hevet i samråd om de markante beskyldninger rettet mod bankerne og negative renter. Det sker, efter at direktøren for Danmarks Nationalbank, Lars Rohde, fredag skældte ud, beretter Berlingske.

Lars Rohde fremhævede, at Danmark har haft negative renter i årevis, og at fri rente- og prisfastsættelse er et afgørende instrument.

Det er Liberal Alliance (LA), der har kaldt ministeren i samråd. Politisk leder af Liberal Alliance Alex Vanopslagh fremhæver, at det er meget opsigtsvækkende, at nationalbankdirektøren på den måde går i rette med en minister.

Lundgren trækker sig fra medierne

Professor Jens Lundgren, der har været en central aktør under coronakrisen, trækker sig nu fra den offentlige debat og sin rolle som »folkeoplyser«, har han meddelt på Twitter.

»Jeg gik ind i det her ud fra en faglig vurdering om, at det var vigtigt med krisekommunikation. Og jeg oplever ikke, at vi har en krise længere,« siger han til TV 2.

Jens Lundgren har hyppigt optrådt i medierne, hvor han har bidraget med sin store faglighed og indsigt til at oplyse om coronavirus og følgerne af den, men nu er det slut.

»En krise med det nødvendige behov for klar kommunikation. Nu er der ro på og derfor tid til at »move on«. Afslutter aftaler, men træder nu ud af rollen som folkeoplyser efter 14 måneder. Tak for denne gang,« oplyser han på Twitter.

Nu skal der trykkes hånd

Tidligere var Socialdemokratiet skeptiske over for håndtryksloven, som blev indført i 2018, og som betød, at dansk statsborgerskab var betinget af, at ansøgeren deltog i en ceremoni og gav hånd til en kommunal repræsentant.

I dag har Socialdemokratiet ikke bare tilsluttet sig, at håndtrykket skal gælde per lov. Nu vil den socialdemokratiske regering stramme reglerne et ekstra nøk, beretter Jyllands-Posten.

For nylig gik udlændingeminister Matias Tesfaye (S) således sammen med Venstre, De Konservative og Liberal Alliance om at skærpe kravene til at opnå dansk statsborgerskab.

Hidtil har reglerne været, at der skal gives hånd til en »repræsentant for kommunalbestyrelsen«. Det kan være borgmesteren, et byrådsmedlem eller en embedsmand.

I fremtiden skal det være borgmesteren, der ryster næven. I de store byer kan en rådmand også stå for håndtrykket. Af den politiske aftale fremgår det også, at regeringen vil fremsætte et lovforslag og udstede en bekendtgørelse.

Skærpelsen kritiseres af flere borgmestre, og i en skriftlig kommentar medgiver udlændingeminister Mattias Tesfaye, at »det er rigtigt, at vi socialdemokrater betragtede det som en lige lovligt detaljeorienteret ting at lovgive om, da håndtrykskravet blev indført«.

»Men regeringen har længe ment, at man skal give hånd for at få dansk statsborgerskab,« udtaler han og henviser til et coronapressemøde fra marts 2020.

Dagens undskyldning

En journalist fra Ekstra Bladet mente, at Helle Thorning-Schmidt i forbindelse med et arrangement i torsdags var klædt ud som »bordello-mor«. En video af hændelsen er efterfølgende blevet genstand for stor debat. »Det var en fejl,« beklager Ekstra Bladets chefredaktør nu.

Læs mere hér

Det sker i dag

Kokkelandsholdet og Juniorkokkelandsholdet holder i dag kvalifikation i Odense med henblik på VM i Luxembourg i 2022. I dag er der kvalifikation til Kokkelandsholdet, mens det i morgen gælder Juniorkokkelandsholdet. Der søges kokke til kategorierne koldt parti, varmt parti og pastry.