Groft sagt: Kun sure norske agurker til briterne fremover

Claus Bigum

Groft sagt har siden 1999 været Berlingskes mest polemiske spalte. Teksterne er alene udtryk for skribenternes holdninger, og målet er at udtrykke sig med skarphed og vid. Kommentarer modtages gerne på debat@berlingske.dk.

Brexit og agurkerne

Hans Hauge

Der er et eller andet med agurker og EU – og regler. Nu er det ikke de legendariske krumme agurker, det drejer sig om. Det kom frem i udsendelsen »Verden ifølge Gram«, hvori Gram ikke medvirkede. Nu skal De høre: hollandske agurker som købes kl. 8, kan være i England kl. 16. Det er slut nu. Efter en hård Brexit skal toldere, der er for få af, kigge på dem og udfylde papirer. Agurkerne bliver rådne.

At tænke sig at populistiske nationalister derovre på øen vil hindre agurkernes fri bevægelighed. Og enhver ved, at englænderne elsker cucumber sandwiches. Nu skal alle de sure Remoaners spise norske agurker, og de er dyre. Agurketiden er begyndt.

Anna Libak som statsminister

Bent Blüdnikow

Claus Bigum

2018 har været præget af en syndflod af skandalehistorier om præsident Trump. Amerikanske medieundersøgelser viser, at ca. 90 pct. af alle nyheder i USA om Trump og hans regering er negativt farvet, hvilket tydeligt slår igennem i Danmark. Under præsident Obama og andre demokratiske præsidenter var hovedparten af nyhederne positivt farvet. Jeps, læs pressen med kritiske briller.

Men vi har en selvstændig tænkende kommentator og politisk kandidat for Venstre i Anna Libak. Det ligger normalt Groft Sagt fjernt at rose folk, men med Libak gør vi en undtagelse. I Berlingske skriver hun, at det ikke er Trumps skyld, at USA trækker sig fra internationale aftaler, men fordi verden har forandret sig og at nye stormagter ikke overholder internationale aftaler. Hun råder også EU og Danmark til at følge Trump og opsige atomaftalen med Iran.

Hvad mener I? En politiker, der ikke løber med de overfladiske Trump-historier, men tænker selv! Hvad med Libak som ny statsminister?

Officersløjer

Lars Møller

Groft sagt kan bidrage til den internationale afspænding ved at afsløre den sande historie om hvad det er, der foregår mellem Ukraine og Rusland. Russifobiske hyperventilerende vestlige eksperter frygter, at episoden i Kertjstrædet, hvor russiske marinefartøjer beskød og beslaglagde ukrainske skibe, kan være optakten til en krig mellem de to lande.

Sådan forholder det sig ingenlunde. Her er blot tale om nogle unge overmodige russiske officerer, der har lavet lidt uskyldige løjer. Det er set før. Det er samme adfærd, som livskraftige russiske jagerpiloter iflg. Marie Krarup (DF) udviste, da de simulerede angreb mod Folkemødet på Bornholm. De unge mennesker troede, at deres kanoner var ladet med løst krudt. Det hele er en misforståelse. Der er ingen grund til panik.