Analyse: En buttet italiener i bermudashorts sender kuldegysninger gennem Europa

Matteo Salvini gør i bar overkrop klar til en italiensk valgkamp, der med stor sandsynlighed får provokationer af EU som omdrejningspunkt. Vil den højrenationale leder og sandsynligvis kommende premierminister i det gældshærgede land fremprovokere en ny eurokrise?

Matteo Salvini forlader stranden i syditalienske Policoro efter en af talerne under sin »beach tour«. Og man skal ikke lade sig narre af hans image som buttet og hyggelig latino-strandløve, advarer meningsdannere. Tony Vece/EPA/Ritzau Scanpix

Matteo Salvini har tilbragt de seneste dage på stranden. Ikke for at holde fri og hygge med familien. Hans såkaldte »beach tour« udgør med sin blanding af DJ-optræden i sandet og politiske møder en tyvstart på den valgkamp, der formentlig blev skudt i gang, da han torsdag aflivede Italiens regering.

Og mens den højrenationale leder i bar overkrop lader sig hylde af sine fans, sender udsigten til et efterårsvalg kuldegysninger gennem Europa. I første omgang fordi en politisk timeout vil gøre det svært at gennemføre livsvigtige justeringer af den italienske økonomi i forbindelse med næste års finanslov. Men det er langtfra det værste.

Hvis Salvini og hans parti, Lega, veksler meningsmålingernes opbakning på 36-38 pct. til stort set enevældig magt, vil det være en bombe under eurosamarbejdet, frygter man stiltiende på regeringskontorer og åbenlyst blandt meningsdannere.

»En regering, der ligger længere til højre end set i Vesteuropa siden 1970ernes iberiske diktaturer, og med mandat til at gennemføre et »skattechok« vil kaste eurozonen ud i fornyet krise. Vær bange!« skriver eksempelvis The Economist.

Gæld på 2.300.000.000.000 euro

I forvejen går det ikke for godt. Italiensk økonomi er efter nulvækst i årets andet kvartal tæt på recession. Til gengæld fortsætter den enorme offentlige gæld med at vokse og udgør nu 134 pct. af BNP, svarende til 2,3 billioner euro.

For at nedbringe gælden har den efter al sandsynlighed snart forhenværende regering i Rom – herunder Salvini i sin egenskab af vicepremierminister – over for EU-Kommissionen forpligtet sig til at holde næste års budgetunderskud på to pct.

Det vil kræve, at der findes besparelser for 20 milliarder euro, vurderer eksperter. Hvilket hænger dårligt sammen med løfter om at droppe en momsforhøjelse, der fra nytår ville indbringe 23 milliarder euro, samt skattelettelser for 15 milliarder euro. Men den højrenationale leder er tilsyneladende ligeglad.

»Målet for den kommende regering bliver at indføre en flad skat på 15 pct. Hvis EU lader os gøre det, vil det være det bedste. Hvis ikke, gør vi det alligevel,« proklamerede han fredag på et sine strandvalgmøder.

Der er rig lejlighed til selfier i selskab med den letpåklædte højrenationale leder under hans »Beach Tour«. Her i den sicialianske turistby Taormina.  Carmelo Imbesi/EPA/Ritzau Scanpix

Finansmarkedernes dom

Salvini har tidligere argumenteret for et »Italexit« fra euroen. Og ifølge avisen La Repubblica er han parat til at føre valgkamp på et budskab om, at det bliver nødvendigt, hvis EU ikke vil acceptere hans økonomiske politik.

Den højrenationale leder afviste ganske vist lørdag forlydenderne og slog fast, at et farvel til euroen »aldrig har været på tegnebrættet«.

Men alt tyder på, at Roms gentagne provokationer i budgetforhandlingerne med Bruxelles gennem det seneste års tid vil være at regne for drengestreger, hvis Salvini får fuld kontrol.

Samtidig er spørgsmålet om finansmarkederne – som det har været tilfældet med den hidtidige regering – vil være i stand til at banke ham på plads.

Fredag, da regeringens sammenbrud var en kendsgerning, steg rentespændet mellem italienske og tyske statsobligationer med 30 procentpoint, mens børsen i Milano smed 2,48 pct.

Og selvom Fitch i en vurdering undlod at nedgradere Italiens kreditværdighed, skete det med en advarsel mod »usikkerheden i forbindelse med den aktuelle politiske dynamik«.

Martin Tønner er Berlingskes korrespondent i Sydeuropa.