Macrons regering er faldet sammen igen, igen: »Et spil for galleriet«

Her er alt, du skal vide, for at komme i gang med dagen.

Godmorgen! I aftes blev den franske premierminister, François Bayrou, væltet. Inden for de næste dage vil Macron udpege en ny premierminister. Men først dagens andre vigtige overskrifter.

Tophistorier 

  1. Uro i skolen er på vej ind i valgkampen. Med Mattias Tesfayes nye diagnose PDO står mere disciplin og straf over for »nyt børnesyn«.

  2. På Amager har en mystisk stank lagt sig som et tungt tæppe. Ingen ved, om den stærke lugt af »brændt plastik, gummi eller gas« er farlig.

  3. Stik imod regeringen vil Moderaternes politiker i EU, Stine Bosse, gerne indføre mere bureaukrati, end Kommissionen ønsker. »Det var af taktiske årsager,« siger hun selv.

  4. Ørsteds amerikanske nedtur fortsætter. En analytiker vurderer, at det er muligt, at firmaets kapitalindsprøjtning ikke rækker til at dække tabet efter Trumps stop af vindprojekt.

  5. Lægen sagde hun ville få en pacemaker, hvis hun ikke satte tempoet ned. I dag lever Janni Daugaard efter et af verdens ældste sundhedssystemer.

Dagens vigtige: Macrons regering væltet igen. Jagten på ny premierminister er begyndt

Det var et rungende nej, 364 ud af 577, der stemte nej til François Bayrou i den franske nationalforsamling, Assemblée Nationale, i går aftes.  Foto: Stephane De Sakutin/AFP/Ritzau Scanpix

Det kunne næsten ikke være dårligere timing. 

Midt i en verdensorden i opbrud og en fransk gældskrise valgte 364 af Nationalforsamlingens 577 medlemmer at udtrykke mistillid til premierminister François Bayrou.

En afstemning, som Bayrou godt viste, han ikke ville vinde. Som Martin Tønner, Berlingskes korrespondent i Sydeuropa, skriver:

»Onde tunger hævder, at det hele har været spil for galleriet. En teatralsk gestus, der skal forlene Bayrou med statsmandsaura, efter at han har ofret sig selv på den økonomiske ansvarligheds alter. Som afsæt, lyder det videre, for et kandidatur ved præsidentvalget i 2027.«

Bayrou havde selv indkaldt til tillidsafstemningen tilbage i august på baggrund af store politiske uenigheder om regeringens spareplaner for næsten 44 milliarder euro.

Med afstemningen ville han afprøve, om der var nok støtte til planen, der skal nedbringe Frankrigs enorme statsgæld. Men det lykkedes altså på ingen måde.

Nu er jagten så gået ind på Macrons femte premierminister på bare to år. 

Det ser ud til at blive en socialdemokrat. Ifølge franske medier har der således allerede været indledende »jobsamtaler« med lederen af partiet Le Parti Socialiste, Olivier Faure.

Og selvom Front Nationals Marine Le Pen har fået karantæne fra fransk politik, spøger hun stadig i kulissen. Efter afstemningen meldte hun ud, at hendes parti var mere end klar, hvis Macron opløser Nationalforsamlingen før valget i 2027.

Hendes appelsag om ophævelse af karantænen begynder 13. januar 2026.

Indtil da holder franskmændene vejret og europæerne lige så, skriver Martin Tønner. Læs hele hans analyse her.

Dagens Pilestræde

Forfatter Niels Krause-Kjær har fundet ro med sin indre bondedreng. 

Han har skrevet en bog om livet på landet og landbrugets forandringer. 

I dagens Pilestræde handler det om landbrugets betydning for den danske selvforståelse og den by-land-konflikt, politikerne skærper. Krause-Kjær forstår modsætningen indefra. 

Niels Krause-Kjær gæster studiet.

Lyt med her.

Fik du læst?

God dag!