Priserne på strøm og gas er historisk høje i øjeblikket. Det betyder, at mange danskere kan se frem til store månedlige energiregninger, der kan presse husholdningernes budget.
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet har i en opgørelse beregnet, at nogle familier vil skulle af med mere end 1.400 kroner ekstra om måneden på deres varmeregning hen over vinterhalvåret.
Opgørelsen, som er en del af et folketingssvar fra klimaminister Dan Jørgensen (S) til Venstres Torsten Schack Pedersen og Kim Valentin, viser, at et arbejderpar med to børn, der bor til leje i en bolig på 100 kvadratmeter, kan se frem til en månedlig merudgift på 1.420 kroner, hvis de har et naturgasfyr.
Derudover kommer der en ekstraregning på strøm, der ikke indgår i opvarmningen af boligen. For denne familietype vil det betyde en ekstra udgift på elregningen på 460 kroner om måneden.
Dermed forudsiger ministeriet, at familien vil skulle af med 1.880 kroner ekstra om måneden gennem vinterhalvåret.
Regeringen foreslog i november en såkaldt varmepakke, hvor man ville afsætte 100 millioner kroner, som kommunerne kunne søge for at aflaste de borgere, der blev hårdest ramt af prisstigningerne. Den har siden mødt en del kritik fra blandt andet Enhedslistens finansordfører, Rune Lund, der til Børsen har sagt, at det er »et kæmpe problem«, at der ikke bliver gjort mere fra regeringens side.
»Der sidder borgere og er bange for, om de bliver seriøst ramt på pengepungen, så det er et kæmpe problem, at regeringen ikke har været villige til at hjælpe dem med et beløb, der rent faktisk gør en forskel,« siger Rune Lund til Dagbladet Børsen.
Dyr vinter
Ud over de høje priser på strøm og gas har vi de seneste måneder også set høje oliepriser. Det har blandt andet betydet, at priserne på benzin har været rekordhøje i dette efterår. I slutningen af oktober skulle man af med 14 kroner og 29 øre, hvis man skulle tanke en liter blyfri 95-benzin på en OK-tankstation.
Privatøkonomer har for Berlingske beregnet, at en kombination af de stigende energipriser for nogle af de familier, der vil blive hårdest ramt, vil kunne give en merudgift på over 20.000 kroner om året, hvis prisniveauet stabiliserede sig.
Det fik chefanalytiker og privatøkonom i Danske Bank Louise Aggerstrøm Hansen til at forudsige en dyr vinter tilbage i november.
»Der er ikke nogen tvivl om, at alt, der har noget med energi at gøre, er rigtig dyrt for tiden. Og det lader ikke til, at priserne brager mod bunden lige foreløbig. Så det kan blive en rigtig dyr vinter,« sagde Louise Louise Aggerstrøm Hansen til Berlingske.
Dyrt blev det. Priserne på el slog blandt andet rekord lige før jul, hvor den gennemsnitlige pris pr. kilowatt-time var over tre kroner på Nordpool Børsen. Privatøkonom i Arbejdernes Landsbank Brian Friis Helmer kaldte det »et meget vildt niveau« i Berlingske.
»Det er et meget vildt niveau, og det er ikke noget, vi har set de sidste mange, mange år. Elpriserne svinger i sagens natur, men de har bevæget sig inden for et noget mindre spænd end det, vi ser nu,« sagde Brian Friis Helmer.