God eftermiddag og velkommen til dagens overblik over de vigtigste erhvervsnyheder på den første dag i denne uge.
Vi lægger ud med en historie fra Finans.dk om iværksætteren Kristoffer Hjerrild. Han deltog i fjerde sæson af »Løvens Hule«, og modtog en investering fra Mia Wagner og Jan Lehrmann. Men nu har han købt dem begge ud efter samarbejdsvanskeligheder med især Mia Wagner.
Kristoffer Hjerrilds virksomhed L’amourbox sælger erotisk legetøj på abonnementsbasis, og det var med den forretning, at han i 2019 valgte at deltage i den fjerde sæson af Løvens Hule på DR1. Det førte til, at Mia Wagner fra Freeway-koncernen og serie-iværksætteren Jan Lehrmann skød i alt 1,2 millioner kroner ind i virksomheden. For det beløb fik de to til gengæld 25 procent af Kristoffer Hjerrilds virksomhed.
Men særligt samarbejdet med Mia Wagner viste sig siden at være vanskeligt, fortæller Kristoffer Hjerrild, som efter længere tids forhandlinger valgte at købe de to investorer ud af virksomheden igen.
»Under optagelserne fik jeg den udlægning af Mia Wagner, at de kunne gøre meget for mig, netop fordi Freeway-koncernen består af flere relevante virksomheder, heriblandt dating.dk. På den måde kunne jeg få sparring. Men da hverdagen ramte, så skete der bare ingenting, selv om jeg gentagne gange prøvede at gå i dialog med dem. Det var en kæmpe skuffelse for mig,« siger Kristoffer Hjerrild.
Mia Wagner siger, at hun ikke har været »lead på investeringen«, som hun kalder det, men at Kristoffer Hjerrild er blevet bakket op.
»Der har været flere forsøg på at finde fælles fodslag mellem dating.dk og L’amourbox, men det har desværre ikke været muligt, idet dating.dk primært henvender sig til singler, der søger den store kærlighed,« siger Mia Wagner.
Landets største bestikkelsessag skal gå om
En del af Danmarkshistoriens største bestikkelsessag skal gå om. Det har Højesteret netop afgjort, skriver Børsen.
Det sker, efter to af de fem dømte i sagen blev dømt for mandatsvig i Østre Landsret, men det var de ikke tiltalt for, og derfor skal landsretten behandle deres sag igen.
»Det er aldrig sket før, at Højesteret ophæver en dom og hjemsender sagen til landsretten på det grundlag. Jeg er derfor meget tilfreds, og min klient er naturligvis meget lettet over, at han nu får mulighed for at blive frifundet,« siger advokat Kåre Pihlmann, der repræsenterer tidligere direktør i Atea, Peter Trans, til avisen.
I bestikkelsessagen var de to mænd tiltalt for underslæb, men uden at anklagemyndigheden havde procederet, for det blev de i Østre Landsret dømt for mandatsvig. De fik derfor ikke mulighed for at forsvare sig mod den bestemmelse, og derfor skal sagen gå om, fremgår det af dommen.
Sagen, der er blevet kaldt Danmarkshistoriens største bestikkelsessag, drejer sig om en række rejser, middage og andre gaver, som it-leverandøren Atea forærede til offentligt ansatte i blandt andet Region Sjælland. Fem tidligere ansatte hos Region Sjælland og Atea blev i Østre Landsret sidste år idømt betingede og ubetingede straffe på op til to års fængsel.
Verdens største olieselskab skriver historie i New York
For første gang er verdens største privatejede olieselskab, ExxonMobil, ikke at finde blandt de 30 selskaber i aktieindekset Dow Jones Industrial Average på børsen i New York, skriver Finans. Det er ikke sket, siden selskabet blev optaget i indekset –der i årtier var verdens fineste og vigtigste aktieindeks – i 1928 under sit daværende navn Standard Oil Company of New Jersey.
Intet andet børsnoteret selskab har være en del af Dow Jones-indekset så længe. Konkurrenten Chevron Corp., der engang hed Standard Oil Company of California, er det eneste tilbageværende olieselskab i aktieindekset.
De to olieselskaber har det til fælles, at deres oprindelse daterer sig tilbage til John D. Rockefellers Standard Oil-monopol. Faktisk er ExxonMobil en fusion af to gamle Standard Oil-selskaber, idet Mobil Corp, oprindelig hed Standard Oil Company of New York.
Standard Oil-monopolet blev i 1911 beordret tvangsopløst af USA's Højesteret, og på sin vis er ExxonMobils exit fra Dow Jones-indekset et trin på vejen ud af olieæraen.
Topdirektør i Skat stopper øjeblikkeligt
Direktøren for Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, Andreas Berggreen, er mandag fratrådt med øjeblikkelig virkning. Det skriver Finans.dk på baggrund af oplysninger fra flere kilder, som fortæller, at medarbejdere og ledere i Styrelsen er blevet orienteret mandag morgen og formiddag.
Udviklings- og Forenklingsstyrelsen bekræfter i en pressemeddelelse Andreas Berggrens afgang, hvor der står, at fratrædelsen sker efter »gensidig aftale«.
»Andreas Berggreen fratræder sin stilling som direktør for Udviklings- og Forenklingsstyrelsen efter gensidig aftale. Skatteministeriet takker Andreas Berggreen for hans indsats i ministeriet siden 2012,« står der i meddelelsen.
Finans.dk kæder fratrædelsen sammen med den usikkerhed, der er opstået om tidsplanen for de nye ejendomsvurderinger.
Fem skarpe bud på historier skrevet af Berlingske Business' journalister:
1: Blodrøde tal. Regningen fra coronakrisen vil være synlig i mange år
Regeringens forslag til finanslov holder sig inden for det økonomisk ansvarlige, men er mere på gyngende grund i forhold til, hvad der ikke er med. Den stramme finanspolitiske ramme vil øge presset på at få udmøntet coronakrigskassen her og nu – og de manglende initiativer på klimaområdet kan også give et stort udgiftspres. Selv mindre arvæv i dansk økonomi vil lægge yderligere pres på, hvad politikerne har til rådighed. Læs historien her.
2. Bagmandspolitiet efterforsker korruptionssag på byggeprojekt i tropisk paradis
En korruptionssag, der involverer et dansk firma og et stort byggeprojekt i den østaten Mauritius, skal nu efterforskes af Bagmandspolitiet i Danmark.
Som Berlingske i løbet af sommeren har kunnet fortælle, drejer sagen sig om et byggeri på et kraftværk i østatens hovedstad, Port Louis, hvor mistanker om bestikkelse og fordækte forretningsmetoder har omgærdet projektet. Tidligere på sommeren kostede sagen landets vicepremierminister, Ivan Collendavelloo, jobbet.
Læs historien her.
3. IT-ekspert ryster på hovedet af Danske Banks gældskaos: »Det er chokerende ringe«
I årevis og i tusinder af sager har Danske Bank inddrevet gæld, som banken ikke havde ret til, fra kunder. Fejlene, som er opstået i data og IT-systemer, skriger til himlen, mener IT-ekspert. De fejlbehæftede systemer kører fortsat, men kontrollen er skærpet, forsikrer banken.
Læs historien her.
4. Regeringens nye prognose: Boligmarkedet går en kold tid i møde
Anden halvleg af coronakrisen bliver værre for boligmarkedet end første halvleg, lyder regeringens prognose for 2020.
Læs historien her.
5: TDC tilbage i lavprismobilkrigen med nyt mobilselskab
Nyt lavprismobilselskab skal på hugst blandt de mange, som bare vil have et abonnement med tale og data. Det er seneste tiltag for at sætte en prop i kundeflugten fra TDC og samtidig hente kunder hjem fra konkurrenterne.
Læs historien her.