Hardcore klimaaktivister vil forbyde reklamer for kød
Greenpeace kræver klimaansvar fra reklamebranchen og forlanger stop for kødreklamer.
Politikere og reklamefolk bør standse reklamer for kød og i første omgang sætte grænser for kødpromovering målrettet børn, lyder opfordringen fra Greenpeace.
Danskernes høje kødforbrug er et klimaproblem, slog Klimarådet inden jul fast og foreslog, at forbruget bør skæres med 65 procent. Rådet foreslog blandt andet at lade offentlige kantiner gå forrest.
Der skal imidlertid skrappere midler i brug, mener Greenpeace, der vurderer, at reklamer for kødprodukter kan være en nøgle til at skære i udledningerne, fortæller kampagneleder for landbrug og skov, Kristine Clement til Børsen.
Flyaktiernes nytårsfest fortsætter
Juleferien var bøvlet for flyselskaber verden over. Alligevel er der udelukkende optimisme at spore blandt investorerne på årets første handelsdage, og ugen er startet særdeles godt for branchen, skriver nyhedssitet E24.
I Norden er alle de fire børsnoterede flyselskaber steget for anden dag i træk.
Selskabet Flyr er den store vinder med en stigning på mere end 16 procent i formiddag. Herefter følger SAS med en fremgang på over 12 procent, mens Norwegian steg 5,7 procent. Norse Atlantic Airways rundede en stigning på to procent.
Julen var ellers præget af meldinger fra USA om aflyste flyafgange på grund af problemer med bemanding på grund af coronapandemien.
Danske Bank får medhold i sag om negative renter
En utilfreds kunde har gjort indsigelse mod de negative renter, han er blevet opkrævet i Danske Bank. Men banken havde hjemmel til at indføre negativ indlånsrente, lyder det i en ny afgørelse fra Det Finansielle Ankenævn.
Sagen handler om en Danske Bank-kunde og hans ægtefælle, som i marts 2021 blev opkrævet 400 kroner i negative renter på parrets fælleskonti i banken.
Ifølge klageren har Danske Bank givet »vildledende og fejlagtige oplysninger om negativ rente«, og klageren nægter desuden »principielt at betale negative renter, som han finder naturstridigt.«
Men Ankenævnet finder ikke, er der noget i Danske Banks almindelige forretningsbetingelser, der forhindrer, at kunden er blevet opkrævet negativ rente, skriver Finans.dk.
Her er fem skarpe bud på nyheder fra journalisterne på Berlingske Business:
Dansk erhvervskvinde tiltalt i hvidvasksag i svensk storbank
I flere år blev mange milliarder kanaliseret gennem Swedbanks estiske filial fra en række profilerede russere til lande i skattely, uden at banken reagerede. Det kostede i sidste ende topchef Birgitte Bonnesen jobbet, og nu får hvidvasksagen yderligere konsekvenser for danskeren.
Hun er tirsdag blevet tiltalt af den svenske anklagemyndighed i bankens hvidvasksag. Det fremgår af en pressemeddelelse fra det svenske bagmandspoliti, Ekobrottsmyndigheten. Læs artiklen her.
Tidligere Ambu-boss: »Der er for mange topchefer, som er alt for polerede«
Da Lars Marcher til omverdenens store overraskelse i maj 2019 blev fyret efter mere end et årti i spidsen for Ambu, var hans kalender med ét ryddet for aftaler. For Lars Marcher tog omstillingen til den nye tilværelse »mindst et halvt år«.
»Det er ligesom folk, der er på narko. Når du træder ud af det, får du et syrechok. Pludselig er kalenderen tom, og der er ikke rejser rundt om i hele verden,« siger Lars Marcher i et interview med Finans.
Han har i dag omkring 15 roller som professionelt bestyrelsesmedlem, rådgiver og investor. Hans bramfri stil er uændret. Læs artiklen her.
Danish Crown-topchef lancerer plantefars og veggiedeller: Plantemåltider kan stå for op til 20 procent af salget om fem år
Efter et langt tilløb er en af verdens største kødproducenter, danske Danish Crown, nu klar til for alvor at indtage markedet for plantemåltider.
I disse dage sender slagterigiganten, der især er kendt som storproducent af grisekød, otte nye plantebaserede måltidsprodukter ud i supermarkedernes kølediske. Målet er at sælge en halv million kødfrie måltider om ugen på mellemlangt sigt. I år forventer Danish Crown at sælge plantemad for et større tocifret millionbeløb.
Topchef Jais Valeur forudser, at plantemad kan fylde helt op til 10-20 procent af Danish Crowns samlede salg inden for fem år. Læs artiklen her.
De har gjort bryggeriernes affald til en forretning: »Grundlæggende er vi tvunget til at tænke alting anderledes«
At tage restproduktet mask fra ølbrygning, vride det, tørre det og male det er ikke kun opskriften på en ny type mel.
Det er potentielt også vejen til et nyt iværksættereventyr.
Og så er det formlen bag en tankegang i dansk erhvervsliv, der kan danne grobund for spirende forretninger og bedre udnyttelse af ressourcerne.
Det er præcis det, iværksætterne Aviaja Riemann-Andersen og Karin Beukel har kastet sig ud i med virksomheden Agrain. Læs artiklen her.
Virksomheder ansætter personer med manglende kompetencer – og det er ikke uden udfordringer
Ikke siden 2008 har der været så få jobparate ledige i Danmark, alt imens virksomhederne skriger på faglært og ufaglært arbejdskraft.
Mange virksomheder er begyndt at ansætte medarbejdere, som de normalt ikke ville overveje, fordi de enten ikke har erfaring eller de rette faglige kompetencer til stillingerne.
Det viser en medlemsundersøgelse fra Dansk Erhverv. De fleste har positive erfaringer, men for mange ender historien ikke lykkeligt. Læs artiklen her.

