Laksekongen hiver rekordpriser i land
Færøske Bakkafrost er det selskab i verden, der er bedst til at tjene penge på opdræt og produktion af laks. Adm. direktør Regin Jacobsen har siden 1989 med sikker hånd styret firmaet.
Færøske Bakkafrost er det selskab i verden, der er bedst til at tjene penge på opdræt og produktion af laks. Adm. direktør Regin Jacobsen har siden 1989 med sikker hånd styret firmaet.
Regin Jacobsens liv har altid været præget af opdræt af laks. Han voksede op sammen med to søstre og en bror i den lille bygd Glyvrar på den sydlige del af Østerø, en times kørsel fra Torshavn. Her begyndte hans far og farbror i 1969 et lille familiefirma, Bakkafrost, med fiskeproduktion. Nogle år efter gik de i gang med lakseopdræt.
Regin Jacobsen, der har en HD i administration, har været ansat i det færøske firma, fra han var helt ung. Siden 1989 har Regin Jacobsen været administrerende direktør og med sikker hånd styret firmaet. Bakkafrost er det selskab i verden, der er bedst til at tjene penge på produktion af laks. Ingen topchefer i langt større norske, skotske, canadiske eller chilenske lakseselskaber kan hamle op med den færøske laksekonge og hans lederteam. I 2013 havde Bakkafrost et nettooverskud på 590 mio. kr. ud af en omsætning på 2,5 milliarder kr.
Bakkafrost henter for tiden rekordpriser i Rusland, fordi præsident Vladimir Putin har lukket grænserne for laks fra de lande, der indførte sanktioner mod russerne. Men historien om Regin Jacobsen og Bakkafrost rummer mere. Bakkafrost er ikke kun tilsmilet af et russisk forbud mod import af laks fra store producentlande som bl.a. Norge, Skotland og Canada. Det er også historien om en dygtig ledelse med en ambition om at være den bedste virksomhed i branchen.
Først i 1990erne gik familiefirmaet som mange andre i branchen konkurs. Men en ambitiøs og fremsynet far og søn rejste sig igen, og siden blev en masse færøske laksebrug opkøbt, da bankerne ingen forstand havde på at opdrætte laks. Ti år senere blev den færøske lakseindustri, bortset fra Bakkafrost, ramt af sygdom i laksefarmene. Og Bakkafrost købte flere selskaber op. Regin Jacobsen har ry for at have totalt styr på driften i Bakkafrost. Han kender fiskeopdræt helt fra bunden. Med op mod 1.000 beskæftigede og en markedsværdi på over seks milliarder kr. er Bakkafrost Færøernes langt største virksomhed.
Topchefen har flere dygtige koncerndirektører omkring sig plus en stærk, professionel bestyrelse med Statoil-direktør Runí M. Hansen som formand. I marts 2010 satte ledelsen i Bakkafrost kronen på værket, da selskabet blev noteret på børsen i Oslo. Markedsværdien er siden børsnoteringen mere end firedoblet til nu godt seks milliarder kr.
Når Regin Jacobsen og hans team fortæller investorer og analytikere, at målet er at have den bedste indtjening i branchen, udregnet pr. kilo produceret laks, så holder de altid ord. At det er muligt, har Bakkafrost bevist kvartal efter kvartal siden børsnoteringen i 2010.
Regin Jacobsen er forretningsmand til fingerspidserne, men også et menneske, der kan virke lidt indadvendt. Taler man med ham, mærker man, at han er en mand, der tænker sig godt om, før han svarer. Han er en ansvarsfuld og kreativ leder med stærke analytiske evner. Det skaber stor respekt.