Virksomhed lader medarbejdergoder synke helt ned til studentermedhjælperniveau. Her er årsagen

Arbejdsgiverne skal lige nu matche de krav, som den nye generation på arbejdsmarkedet forventer. I medicinal- og medicovirksomheden Merck Danmark betyder det, at ledelsen har måttet undersøge de unges krav – og derefter truffet beslutninger om, hvordan de fanger og fastholder dem.

I medicinalfirmaet Merck Danmark gør man bevidst meget ud af medarbejderplejen. Det skyldes, at selskaber som Novo Nordisk støvsuger mange medarbejdere i branchen, og at arbejdsgiverne derfor må oppe sig for at kunne tiltrække og fastholde talent. Det fortæller Mercks HR-chef, Jacob Frahm, og Rikke Pihl Larsen, der er studentermedhjælp.  Asger Ladefoged

Danmark har en bomstærk life science-industri. Det mest fremtrædende eksempel på det er den hype, der har været om Novo Nordisk hele sidste år i forbindelse med, at den danske medicinalkæmpe for alvor fik hul på markedet for fedmemedicin og herefter stormede fremad på alle parametre.

Ifølge Erhvervsministeriet arbejder omtrent 50.000 med life science. Sektoren udgør i dag et af landets største eksporterhverv med omtrent 20 procent af den samlede vareeksport. Det er flotte tal. Men der er en bagside af mønten. Den er, at sektoren oplever et medarbejderproblem. Flere stærke aktører suger folk til sig – alle må kæmpe om at rekruttere og fastholde den tilgængelige arbejdskraft.