Headhunter ryster på hovedet over tendens: »Det her er simpelthen ikke i orden«

Flemming Kluge har jagtet kandidater til it-branchen i snart to årtier. Han ser et bekymrende mønster manifestere sig. Virksomheder undlader i stigende grad at svare på jobansøgninger – endda efter jobsamtaler. Det er et problem.

Flemming Kluge er medstifter af headhunterbureauet Kluge A/S. Han ser en bekymrende udvikling ske, når det kommer til virksomhedernes opførsel over for jobansøgere. Mathias Svold

Enhver, der har forsøgt sig med disciplinen skriftlige jobansøgninger, kender ventetiden, man som håbefuld kandidat må leve med, indtil et svar manifesterer sig. Den ventetid kan i sig selv være frustrerende. Det mest frustrerende er dog, hvis der aldrig kommer et svar.

Spørger man den rutinerede headhunter Flemming Kluge, vurderer han, at vi befinder os i en tid, hvor det oftere og oftere sker, at kandidater ikke får svar på deres jobansøgninger. Det er ikke, fordi det er blevet normen, men det sker reelt ofte.