Under krisen tog flere danske virksomheder en drastisk beslutning – nu har forskere opdaget et nyt fænomen

To forskere fra Syddansk Universitet har gennemgået omkring 200 danske virksomheders omlægning af produktionen under coronakrisen. Produkter som håndsprit, ansigtsmasker og visirer er blev produceret af virksomheder, der ellers laver noget andet. Nu har forskerne opdaget en helt ny innovationsform.

Arkivfoto. Statsminister Mette Frederiksen besøgte Carlsberg i Fredericia tilbage i maj. Carlsberg iværksatte sammen med Ørsted og Re Holding produktionen af alkohol til håndsprit på Ørsteds tidligere anden generations bioethanolanlæg. Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Coronakrisen sendte chokbølger gennem det danske erhvervsliv. Adskillige virksomheder måtte lukke ned, og flere af dem, der kunne forblive åbne, måtte sande, at efterspørgslen på deres produkter for en stund var væk.

Samtidig steg efterspørgslen på en række andre produkter til nye højder. Se bare på manglen på håndsprit og værnemidler, som hele verden skreg på mere af i en periode.