Telia fravælger Huawei i Norge

Den kinesiske mobilgigant mister ligesom i Danmark en central ordre, efter at Telia har valgt Ericsson som ny mobilleverandør, bl.a. til sit 5G-net, som åbner næste år.

Norges digitaliseringsminister Nikolai Astrup (til venstre), administrerende direktør i Telia Norge Abraham Foss (i midten) og Ericssons topchef for Nord- og Centraleuropa, Jenny Lindqvist, præsenterer aftalen, som sætter Huawei på porten. Foto: Telia Norge

Nordens største telekoncern, Telia, sætter den kinesiske mobilgigant Huawei på porten i Norge, ligesom TDC gjorde det i Danmark, og lader Huaweis svenske konkurrent, Ericsson, stå for sit 5G-mobilnet, som åbner allerede i april 2020 og bliver landsdækkende i 2023.

Huawei, som er verdens største leverandør af mobiludstyr og desuden verdens næststørste smartphoneproducent, har hidtil været en central leverandør til både Telias og Telenors mobilnet i Norge. Nu bliver det i stedet Ericsson, der skal stå for det hele, heriblandt en opdatering af det gamle GSM-mobilnet og af 4G-nettet.