Salling Group gaber over en stor mundfuld, når den overtager 300 butikker og to distributionscentre i Polen fra den britiske detailkoncern Tesco. Faktisk er det Salling Groups største opkøb til dato.
Tesco kunne ikke tjene penge i Polen, men topchefen for Salling Group, Per Bank, er ikke i tvivl om, at det bliver en god forretning for den aarhusianske detailhandelskoncern.
Det fortæller han i et interview med Berlingske efter, at handlen blev annonceret. En handel, hvor Per Banks relationer tilbage fra årene i Tesco i øvrigt spillede en rolle.
Med købet fordobler Netto sin tilstedeværelse i Polen. Netto har i dag 386 butikker i Polen, og ifølge Per Bank er der tale om et strategisk vigtigt opkøb på Salling Groups pt. største vækstmarked.
»Det er det største opkøb i Salling Groups historie. Og det er det perfekte match for os at få fat i Tesco i Polen. Vi har allerede en god, solid forretning i Polen, selvom vi ikke er de største. Vores budget for i år er »kun« at ramme en omsætning på 6,5 milliarder kroner i Polen,« siger Per Bank.
Tesco har haft det svært på det polske marked, og nu vil den britiske koncern i stedet koncentrere kræfterne om Tjekkiet, Ungarn og Slovakiet, hvor Tesco står stærkere og har større vækstpotentiale, fremgår det af en pressemeddelelse fra Tesco.
Tesco havde underskud
Tescos forretning i Polen havde i 2019/2020-regnskabet en omsætning på omkring 11 milliarder kroner og et driftsunderskud på omkring 200 millioner kroner.
Hvorfor tror du, at Salling Group kan få en god forretning ud af det polske marked, når Tesco havde svært ved det?
»Tesco har været presset i Polen, fordi de ikke har haft det foretrukne format i Polen. Kunderne vil gerne have discount. Tesco har store hypermarkeder, og jo mere handel, der kommer online, desto mindre interessant er det at gå i store shoppingcentre og store supermarkeder,« siger Per Bank.
»Vi tror, at vi kan få det til at fungere, fordi 200 af de 300 supermarkeder allerede passer ind i Nettos butikstørrelse. Og mange af de resterende 100 kan vi skalere ned, men vi kommer også til at lukke nogle af dem,« siger han.
Vi kan gabe over den her kæmpe opgave i Polen, og vi kan uændret fortsætte vores investeringsplaner i Danmark. Det passer glimrende til os. Det gælder ikke om at plante flag, men om at være stærk, hvor man er.Per Bank, adm. direktør Salling Group
Men mindst lige så vigtigt er det ifølge Per Bank, at Salling Group med handlen køber 200 ud af de i alt 300 butikker eller de bygninger, de ligger i.
»Det er også en ejendomshandel, og det er en vigtig del. For os er det ikke så vigtigt, hvordan driften er. For os er det vigtigt, at det er lokationer, hvor kunderne er vant til at komme. Vi køber eksisterende butikker, hvor kundeflowet er etableret,« siger han.
»Derfor kan vi meget nemt regne på, hvor meget omsætning vil vi få i de butikker, og få vores egne parametre på omkostninger og avance ind i butikkerne. Og det kommer til at være rentabelt meget, meget hurtigt. Formentlig allerede i år ét,« siger Per Bank.
Der bliver tryk på
Fordelen ved selv at eje butikkerne er blandt andet, at man ikke risikerer årlige huslejestigninger, der æder profitten.
Per Bank fortæller, at Netto i Polen i 2019 havde en overskudsgrad på fire procent, hvilket ifølge ham er godt i dagligvarehandlen og betyder, at Netto målt på indtjening ligger i den bedste fjerdedel blandt konkurrenterne.
Så snart konkurrencemyndighederne har godkendt handlen, skal Salling Group forvandle de 300 Tesco-butikker til Netto-butikker. En forvandling, der løber op i halvanden milliard kroner, og som skal være tilendebragt om 18 måneder. Det svarer til knap fire butikker om ugen. Så Salling Group får travlt.
»Da vi overtog Kiwi i Danmark, lavede vi to butikker om pr. uge, og da syntes vi, at vi var hurtige. Så der bliver tryk på,« siger han.
Ifølge Per Bank har Salling Group ikke planer om at foretage yderligere opkøb på eksisterende markeder eller at gå ind på nye markeder. Netto er til stede i Tyskland, Danmark og Polen. I 2019 solgte Netto sin svenske forretning til Coop.
»Der er 38 millioner indbyggere i Polen. Det er et meget stort marked, så det er rigeligt. Og vi har også fuld fart på vores onlineforretning som kræver investeringer på mange hundrede millioner. Vi kan gabe over den her kæmpe opgave i Polen, og vi kan uændret fortsætte vores investeringsplaner i Danmark. Det passer glimrende til os. Det gælder ikke om at plante flag, men om at være stærk, hvor man er,« siger Per Bank.
Hvem bød op til dans?
Om det var Tesco eller Salling Group, der bød op til dans, må Per Bank ikke oplyse, da Tesco som børsnoteret virksomhed ikke må fortælle om forhandlingsforløb.
»Det er fortroligt,« siger han.
Børsreglerne forhindrer ham imidlertid ikke i at fortælle, at hans fortid i Tesco og de relationer, han har fra den tid, har spillet en rolle i forbindelse med handlen.
Før Per Bank kom til Salling Group i 2012, var han tre år hos Tesco, hvor han først var landedirektør for Ungarn og dernæst rykkede til hovedsædet i Storbritannien, hvor han fik det kommercielle ansvar for blandt andet non-food-varer og Tescos onlineforretning.
»Der er ingen tvivl om, at relationer hjælper i al slags forretning, og det har det også gjort her. Jeg har stadig ret gode forbindelser ind i Tesco. Jeg kender eksempelvis Matt Simister, der er øverste chef for al Tescos forretning i udlandet. Vi sad i samme ledergruppe, da jeg var CEO for Tesco i Ungarn,« siger Per Bank og nævner også Jason Tarry, som har ansvaret for Tescos forretning i Storbritannien og Irland.