Mens erhvervslivet »styrtbløder«, er væksten eksploderet i en bestemt branche: Kan ændre vores arbejdsliv på sigt

Tusindvis af danske virksomheder lider under coronakrisen, men i en afgrænset branche har de mere travlt end nogensinde. På tre uger er markedet for digital kommunikation modnet tre år, lyder vurderingen. Spørgsmålet er, om det også efter krisen vil ændre måden, vi arbejder og lever på.

Eske Gunge, direktør og stifter af Actimo, en kommunikationsplatform for virksomheder, som under coronakrisen er i stor vækst. Thomas Lekfeldt

De fortæller en anden historie end alle andre lige nu.

Historier om tomme hoteller, konkursramte restauranter og stillestående forretninger har været kendetegnende under coronakrisen, der er blevet beskrevet som den største krise siden Anden Verdenskrig.