Her er Nordeas nye formand: Kompromisløs kriseknuser med en vis charme

Briten Stephen Hester, der er indstillet som ny formand for Nordeas bestyrelse, kommer med tung erfaring fra finanssektoren og er ikke en mand, der viger uden om hvepsereder og hårde udfordringer. Briterne kender ham mest som manden, der ryddede op i landets største bank i kølvandet på finanskrisen.

Den britiske erhvervsmand Stephen Hester er indstillet til ny formand for Nordea fra 1. oktober 2022. Han er vant til at få lige dele knubs og respekt for at omstrukturere nogle af Storbritanniens største børsnoterede virksomheder. Arkivfoto: David Moir/Reuters/Ritzau Scanpix David Moir

»Jeg hader, når jeg ikke vinder. Jeg hader det.«

Stephen Hester var præcis en uge fra at gå af som topchef for Royal Bank of Scotland (RBS), da han i juni 2013 lod disse ord falde i et interview med Financial Times. Samtiden vidste det ikke endnu. Men få var overraskede, da han gik.