Direktør tiltalt i hvidvasksag: Har forbindelse til hav af mystiske skuffeselskaber

En 46-årig kvinde, der har siddet varetægtsfængslet siden marts, er blevet tiltalt i en sag om hvidvask for 166 mio. kroner. Kvinden har tætte bånd til en dansk-russisk forretningskvinde, en litauisk stråmand og danske skuffeselskaber fra Danske Banks hvidvasksag.

Ifølge Bagmandspolitiet har en 46-årig kvinde hvidvasket millioner af kroner. Blandt andet via konti i Nykredit. Sara Gangsted/Ritzau Scanpix

Slår man hende op i selskabsregistret, fremstår den 46-årige kvinde, der tirsdag blev tiltalt i en større sag om hvidvask, som en særdeles erfaren direktør.

Kvinden, der oprindeligt stammer fra Litauen, er og har været direktør i et hav af mystiske skuffeselskaber og er tæt forbundet til personer og selskaber involveret i hvidvasksagen i Danske Bank.