Business-update: Shitstorm, shitstorm, shitstorm – ny orkan af protest rammer revisionsgiganten med de middelmådige mænd
Så er vi klar til business-update på en onsdag, hvor den berygtede udbytteskandalesvindler Sanjay Shah landede i Danmark for at blive retsforfulgt. Vi skal i dag forbi Sanjay Shah, men vi skal også forbi en revisionsgigant i ny uføre, en redningsaktion og så noget, mange går op i, nemlig olie- og benzinprisen.
Camilla Kruse startede bølgen af shitstorm, da hun var talentchef i Deloitte. Siden har hun forladt Deloitte. Liv Latricia Habel
Dagens helt store historie er nyheden om, at finansmanden, som i retten blev dømt til at betale 8,6 milliarder kroner til den danske stat for svindlen med udbytteskat, onsdag 12.15 landede i Kastrup. Mange måtte glide gnide øjnene og se billederne.
Skandalen om udbytteskatten er en af de største skatteskandaler, fordi den endte med at koste statskassen over 12 milliarder kroner. Nu skal Sanjay Shah så retsforfølges ved retten i Glostrup.
Du får lige et billede fra lufthavnen tidligere i dag, for med tovtrækningen mellem Danmark og Emiraterne har der til det sidste været nogen tvivl, om Shah nogensinde ville blive udleveret til retsforfølgelse i Danmark.
Sanjay Shah ankommer til Kastrup Lufthavn, onsdag den 6. december 2023. Sanjay Shah er tiltalt i en stor sag om svindel med udbytteskat. I april besluttede Højesteret i Dubai, at Sanjay Shah kunne udleveres til Danmark. (Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix) Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Du kan længere nede læse Berlingskes Simon Bendtsen kommentar om sagen. Vi har nye vinkler på vej på den store sag om udbyttesvindel, så følg med her.
Ellers bliver der i medierne skrevet om:
#1 – Revisionsgigant i sin tredje shitstorm efter mislykket overtagelsesforsøg på Instagram
Det store revisionsselskab Deloitte har det ikke nemt for tiden. Først så talte en nu tidligere kvindelig partner om et opgør med mænds adgang til partnerstatus med ordene: »Konsekvensen er, at der vil være flere middelmådige mænd, der ikke bliver partnere,« sagde den nu tidligere talentchef og partner Camilla Kruse.
Ramaskrig.
Så blev det afsløret, at den partner, som havde sagt det, er stoppet i Deloitte efter at have været ansat siden 2009, skriver Finans. Det skete kun et halvt år efter at hun satte ild til debatten med sin udtalelse. Hun blev tilmed erstattet af en mand.
Nyt ramaskrig.
Og nu er den så gal igen.
Den nye shitstorm blev for skudt i gang, da en kvindelig medarbejder fra Deloitte på den populære Instagram-profil Hej Søster blandt andet skrev: »Vi er meget interesserede i at lave en takeover på jeres profil. Vi vil gerne vise, hvordan kvinder kan arbejde med økonomistyring og analyse i et high pace-arbejdsmiljø, samtidig med at der er plads til individuelle tilpasninger,« skriver Børsen.
Hej Søster er et fællesskab, som er stiftet af sangerinden Fallulah. Profilen var tænkt som et modsvar over for en mandsdomineret musikbranche i Danmark, men er i stedet blevet en platform på Instagram om alle mulige andre emner.
Nu er Deloitte under massivt angreb, hvor selskabet også selv beskyldes for en dårlig kultur og krænkelser.
#2 – Trekantet tørklæde i luksusklassen reddet på målstregen
Hvis du ikke allerede kender dem, så har du måske set dem. De trekantede tørklæder med navnet Lala Berlin, som har været et kæmpe modehit herhjemme.
Copenhagen Studios har reddet Lala Berlin med tørklæderne ud af krisen, skriver Finans. Lala Berlin er reddet og blevet opkøbt af selskabet Copenhagen Studios GmbH. Opkøbet betyder, at det tyske brand bliver en del af modekoncern S.Oliver Group. Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
Selskaberne har tidligere haft et samarbejde og lanceret produkter sammen.
#3 – Godt nyt for inflationen – laveste oliepris i fem måneder
Du har måske allerede spottet lavere benzinpriser, når du skal rundt og tanke. Prisen på en liget blyfri er i følge o.k. nede på 14,39 kroner.
Det er ikke altid, at benzinpriser og oliepriser følges af, men det gør de lige i øjeblikket. Olieprisen for den amerikanske WTI-olie dykker onsdag eftermiddag til det laveste niveau i fem måneder på baggrund af bekymringer om svagere efterspørgsel, der i følge Finans har ført til overudbud og tvivl om forpligtelserne til yderligere produktionsnedskæringer i første kvartal fra Organisationen af Olieeksporterende Lande og allierede. Og det er ikke kun den amerikanske oliepris, som falder. Det gør Brent-olien også. Prisen er lige nu godt 75 dollar pr. tønde.
Hvis du ikke allerede har læst Berlingske Business i dag, anbefaler vi disse tre historier:
A: Klokken 12:15 landede han i Kastrup – men glem ikke den ægte skandale
Det er en stor og længe ventet sejr for de danske myndigheder, at den hovedmistænkte i skandalen om svindel med udbytteskat, Sanjay Shah, lander i København på vej til at blive retsforfulgt ved retten i Glostrup. Nu får danskerne lidt mere for de forventede 4,3 milliarder kroner til advokatregninger, skriver redaktøren for Business Simon Bendtsen.
B: Putins mand vil nationalisere Carlsbergs russiske forretning
Carlsbergs russiske forretning bør blive nationaliseret. Det har den nyudnævnte topchef for Baltika, som er Carlsbergs selskab i Rusland, foreslået i et brev sendt til de russiske myndigheder. Lasse har dækket hele dramaet om Carlsberg tæt, og nu er igen opsigtsvækkende nyt om Carlsbergs tidligere russiske bryggeri Baltika.
C: Nu har de finansielle markeder drukket af natpotten
De seneste uger er renterne styrtdykket, mens aktierne er braget i vejret. For danske boligejere er det en fest. For investorer en fest. Men selvom rentetoppen er nået, så er forestillingen om, at centralbankerne nu vil tumle ned af rentebjerget i vild panik en total overdrivelse. Medmindre – naturligvis – økonomien ender i et sort hul. Er det, du håber på?