Kryptovalutaen bitcoin er for første gang i år steget til over 40.000 dollar.
Mandag morgen blev den handlet for 41.400 dollar (ca. 283.000 kroner), hvilket er det højeste niveau siden april 2022. Dermed er prisen på bitcoin steget med mere end 143 procent i løbet af 2023, skriver nyhedsbureauerne Bloomberg og Reuters.
Bitcoin er verdens største kryptovaluta.
Stigningerne skyldes ifølge analytikere, at optimismen breder sig i USA i forventning om rentesænkninger, samtidig med at de, der handler med bitcoin, forventer, at det amerikanske finanstilsyn snart godkender ansøgninger fra flere store amerikanske banker om at gøre det muligt at købe sig ind i kryptovaluta gennem fonde, således at man ikke selv ejer kryptovalutaen og dermed påtager sig den store usikkerhed, hvor kursen er svinget op og ned.
De første godkendelser ventes at falde til januar.
Der har været stor uro om kryptovalutaer, senest i forbindelse med det spektakulære kollaps for den engang største kryptovalutabørs, FTX, som krakkede, og hvor stifteren, Sam Bankman-Fried, siden blev dømt for at stå i spidsen for svindel for et kæmpe milliardbeløb ved at stjæle fra kunderne.
Siden midten af oktober er kursen på bitcoin steget.
Også en anden kryptovaluta, ether, som er koblet på blockchainnetværket Ethereum, nåede mandag morgen sin hidtil højeste kurs i halvandet år, da den rundede 2.253 dollar, skriver Reuters.
Både bitcoin og ether ligger dog godt under rekordniveauet fra 2021, hvor de var oppe på at være henholdsvis 60.000 og 4.000 dollar værd.