Apple undskylder for aflytning af Siri-brugerne

Brugerne skal selv tilvælge, hvis de vil hjælpe med at gøre Apples talegenkendelsessoftware bedre, og det bliver fremover kun Apple-ansatte, der så har adgang til at gennemlytte optagelser.

Apple siger undskyld for, at optagelser af folks brug af talegenkendelsessoftwaren Siri er blevet sendt ud til gennemlytning hos eksterne firmaer. Arkivfoto: Vibeke Toft, Ritzau Scanpix Vibeke Toft

Apple undskylder nu for at have indsamlet lydoptagelser fra folks brug af talegenkendelsessoftwaren Siri og vil fremover begrænse, at der sker en menneskelig gennemlytning – og når den sker, er det Apples egne folk, der foretager den.

Ændringerne kommer efter afsløringer hen over sommeren af, at optagelser fra både Apples Siri og Googles tilsvarende software, Assistent, er blevet sendt til gennemlytning og udskrivning hos eksterne firmaer. Optagelserne, som er anonymiseret, har ikke kun været af de talekommandoer, som man giver for at bruge softwaren, men også af folk, der dyrker sex, og der har jævnligt været optaget fortrolige oplysninger og – ifølge det britiske dagblad The Guardian – sågar narkohandler.