Ægte hjerner skal give os kunstig intelligens på dansk

Et bredt eksperthold samles i en ny Siri-kommission, der skal sørge for, at kunstig intelligens bruges fornuftigt og etisk forsvarligt til at gøre Danmark bedre.

Apples talegenkendelsessoftware Siri er et af de mere kendte eksempler på kunstig intelligens – oven i købet på dansk – hvor software undervejs bliver klogere ud fra den viden, som opsamles under brugen. Siri lægger derfor navn til også den nye Siri-kommission, som nu skal gøre kunstig intelligens mere udbredt og brugt i Danmark. Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix

Et bredt hold af danske eksperter, erhvervsfolk og politikere skal sikre, at Danmark ikke bliver kørt over af internationale tromler, men får udviklet en fornuftig og ansvarlig brug af moderne teknologi – og på dansk.

Ingeniørforeningen har netop udpeget en ny såkaldt Siri-kommission – opkaldt efter Apples talegenkendelsessoftware Siri – som skal sikre, at Danmark kommer godt, sikkert og etisk forsvarligt i gang med at bruge kunstig intelligens til gavn for samfundet.