Bekymring i Washington: Manipulerer kronprinsen med Trumps svigersøn?

Saudi-Arabiens de facto-leder har et nært forhold til Jared Kushner, som rækker tilbage til tiden før Donald Trumps indsættelse som præsident.

Fra det nylige G20-topmøde i Buenos Aires. USAs præsident Donald Trump og Saudi-Arabiens kronprins, Mohammed bin Salman. Marcos Brindicci/Ritzau Scanpix

Højtstående embedsmænd i Washington var bekymrede. Siden de tidligste måneder af Donald Trumps præsidentperiode havde Jared Kushner – præsidentens svigersøn og rådgiver for Mellemøsten – haft uformelle private samtaler med kronprins Mohammed bin Salman af Saudi-Arabien.

Med tanke på Kushners manglende politiske erfaring kunne de private sammenkomster gøre ham modtagelig over for saudiarabisk manipulation, mente tre nu tidligere amerikanske embedsmænd. I et forsøg på at stramme op på praksis i Det Hvide Hus forsøgte en ny stabschef at genoplive hævdvundne regler om, at repræsentanter fra Det Nationale Sikkerhedsråd altid skulle være til stede under møder med udenlandske ledere.