Historikere og filmbranche undrer sig: Hvorfor er der brug for at ændre i Bornedals film?

Skal historiske film være 100 procent korrekte, eller er det okay, at man digter lidt? Beslutningen om at ændre på Ole Bornedals »Skyggen i mit øje« er symptomatisk for tidsånden, mener flere historikere. Spørgsmålet er, om den nye nøjagtighed er god, eller om den vil spænde ben for fremtidige projekter.

Danica Curcic i Ole Bornedals »Skyggen i mit øje«, som Miso Film vil ændre for at imødekomme kritik fra pårørende. Lasse Frank/Miso Film

Det kom som en stor overraskelse, da Miso Film fredag besluttede at ændre i Ole Bornedals nye film »Skyggen i mit øje«.

Pressemeddelelsen blev udsendt efter klager fra pårørende til en britisk pilot, der skildres i filmen. Virkelighedens Peter Kleboe var en af de piloter, der deltog i bombningen af København  21. marts 1945, hvor hans fly styrtede ned tæt ved Den Franske Skole og dermed fik andre fly til at tro, at han havde ramt målet, Shellhuset.