Efter IT-fejl: Dømte kriminelle kimer advokater ned for at få gennemgået deres sager
Politiets IT-fejl giver ikke kun ekstra arbejde til Rigsadvokaten og Rigspolitiet, som skal gennemgå de seneste syv års straffesager. Også forsvarsadvokater oplever, at både tidligere og nuværende klienter beder om at få gennemgået deres retssager.
Flere klienter henvender sig til deres forsvarsadvokater i både afsluttede og verserende retssager for at få oplyst, om IT-fejlen hos politiet kan have betydning for deres dom. Mads Claus Rasmussen
De har sagt det igen og igen, »jeg er uskyldig«. Alligevel blev de dømt – og i flere sager meget hårdt – for alvorlige forbrydelser, hvor blandt andet teleoplysninger har været en del af bevisbyrden imod dem. To dage efter at det blev afsløret, at en IT-fejl hos politiet kræver en gennemgang af flere tusinde straffesager fra de seneste syv år, ringer flere dømte til deres advokat og efterspørger muligheden for en ny chance.
»Jeg er allerede blevet ringet op af flere, som har den opfattelse, at der skal kigges på deres sag igen. Og det gør vi selvfølgelig. Men det er et stort ekstra arbejde,« siger advokat Jesper Storm Thygesen.
»Det kunne være en sag, der var værd at kigge på igen,« siger Jesper Storm Thygesen.
Forsvarsadvokat Mette Grith Stage har siden i går modtaget fire henvendelser fra klienter, der vil have tjekket op på deres sager.
Hun har allerede iværksat en undersøgelse af, om der har manglet teleoplysninger i én af de pågældende retssager, og om det i givet fald kan have betydning for dommens udfald.
Det drejer sig om en nyligt afsluttet sag om afpresning, hvor manglende teleoplysninger potentielt kan have en afgørende indflydelse, mener Mette Grith Stage, der er blevet kontaktet af sin klient i sagen. En person med tilknytning til banden Loyal to Familia.
»Jeg har skrevet til anklagemyndigheden og sat en undersøgelse i værk. I den sag har teleoplysninger været helt afgørende, så det skal undersøges,« fortæller hun.
Et andet tilfælde er en verserende sag om skyderi. Mette Grith Stages klient blev dømt i Retten i Aarhus, men har sidenhen anket til Vestre Landsret. Hun ved endnu ikke, om IT-fejlen kan have betydning her, men det skal undersøges.
»Jeg skal kigge på sagen og have det undersøgt, for det kan godt være relevant,« siger hun og tilføjer, at det er muligt, at anklagemyndigheden af egen drift undersøger det, fordi sagen endnu ikke er afsluttet.
Alle tænker det samme
Mette Grith Stage understreger dog, at det langt fra er alle sager, hvor teleoplysninger – selv hvis de grundet politiets IT-fejl mangler i bevisførelsen – kan gøre en forskel for dommens udfald.
»Det kan sagtens være, at det ingen betydning har for nogen af sagerne, for det kan være, der slet ikke har været fejl, eller at eventuelle fejl er fuldstændig ligegyldige,« siger hun.
Derfor kunne Mette Grith Stage med det samme afvise to af forespørgslerne i går.
»Jeg kunne med det samme sige til klienterne, at det ikke vil gøre nogen forskel for dem. Teleoplysninger har været en del af deres sag, men selv hvis der mangler teleoplysninger vil det ikke have nogen betydning, fordi deres sager ikke er afgjort på baggrund heraf. Selv hvis en manglende teleoplysning kunne vise, at klienten havde været et andet sted på et givet tidspunkt, ville det ikke være relevant,« siger Mette Grith Stage.
Hun kan dog endnu ikke bedømme, om der vil være flest sager, hvor eventuelt forsvundne teleoplysninger vil vise sig brugbare eller ligegyldige, da der er tale om sager helt tilbage til 2012.
»Den eneste grund til, at jeg ret hurtigt kunne afvise de to klienter var, at deres sager er relativt nye. Derfor havde jeg sagerne i frisk erindring. Men der vil være andre sager, hvor det kan være vanskeligt for mig at huske,« siger Mette Grith Stage.
Mette Grith Stage understreger, at »samfundet skylder, at der bliver tjekket op på de retssager, hvor mennesker er blevet dømt i sager, hvor teleoplysninger har indgået som bevis«, og hun forventer, at hun vil modtage flere opkald de kommende dage.
»Alle der er blevet dømt sidder og tænker: »Kan den her IT-fejl betyde noget for mig?« siger hun.
Del:
Andre læser også
Indland
Uskyldige kan være blevet fejlagtigt dømt efter syv års IT-fejl hos politiet: »Det er et wakeupcall«
Indland
Forsvarsadvokater om politiets IT-fejl: Det er en »ubegribelig skandale« og kan få store konsekvenser
Indland
Rigspolitiet holdt tæt om teleskandale i månedsvis – 10.000 straffesager skal nu undersøges igen