Trods talrige skandaler: Skatteministeriet forsinker igen undersøgelsen af problemer i Skat

Problemerne fortsætter hos Skatteministeriet, der igen har overskredet deadline for, hvornår centrale dokumenter skulle udleveres til kommissionen. »Uhørt,« siger Dansk Folkeparti.

Skatteminister Karsten Lauritzens (V) ministerier overskrider endnu en tidsfrist for udlevering af materiale til Undersøgelseskommissionen om Skat. Mads Claus Rasmussen

Skatteministeriet forsinker endnu en gang arbejdet i den særligt nedsatte kommission, der skal kulegrave 15 års problemer i skattevæsenet og potentielt udtale kritik af ansvarlige embedsmænd og politikere.

Ministeriet er tidligere blevet kritiseret for at forsinke kommissionens arbejde, og Berlingske har bl.a. beskrevet, hvordan Undersøgelseskommissionen om Skat har været nødsaget til flere gange direkte at rykke ministeriet for at få udleveret materiale til brug for undersøgelsen.