Regeringen vil finansiere genopretningsplan med milliarder fra EU – men dem blokerer Viktor Orbán for

Regeringen regner med at hente en del af finansieringen til søndagens aftale om stimuli og genopretning af dansk økonomi fra EUs såkaldte genopretningsfond. I Bruxelles har Polen og Ungarns regeringer imidlertid nedlagt veto mod aftalen bag fonden, og unionen er ramt af ny tumult. Alligevel er finansminister Nicolai Wammen helt rolig.

Ungarns premierminister, Viktor Orbán, har blokeret aftalen bag den genopretningsfond, som regeringen herhjemme vil bruge til at medfinansiere en ny økonomisk aftale med støttepartierne. Her ses Orbán sammen med statsminister Mette Frederiksen tilbage i februar. Christian Hartmann/AFP/Ritzau Scanpix

Når skiftende regeringer og folketingsflertal når til enighed om store økonomiske aftaler, håber politiske journalister altid på at finde gode historier omme på de bageste sider i aftaleteksterne. Her finder man nemlig som regel afsnittet om finansiering.

Søndagens aftaler om finanslov og genopretningstiltag af dansk økonomi er ingen undtagelse, og på side 18 i sidstnævnte aftaletekst kan man således læse, at blandt andet EUs nye genopretningsfond ventes at levere midler til brug for de tiltag, regeringen og dens støttepartier har præsenteret.